Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Pedagojik formasyon kontenjan talepleri onaylandı

  AA
  26 Eylül 2014 - 15:18Son Güncelleme : 26 Eylül 2014 - 15:19

  Yükseköğretim Kurulu (YÖK), 2014-2015 öğretim yılı güz döneminden itibaren başlatılacak pedagojik formasyon eğitimi konusundaki üniversitelerin talepleri değerlendirerek onayladı.

  YÖK'den yapılan açıklamada, pedagojik formasyon eğitimi programları için üniversitelerin kontenjan taleplerinin değerlendirilerek, onaylandığı belirtildi.

  Her üniversitenin, kendi imkanlarına göre bu programları en az iki dönem halinde, Temmuz 2015 sonunda tamamlanacak şekilde planlayıp uygulayacağı ifade edilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
  "ÖSYM tarafından geçtiğimiz dönemlerde ilgili lisans programlarının mezunları için yapılan iki ayrı merkezi yerleştirme sonunda, yeniden bir yerleştirme yapılmayacak olup programlara katılmak için bekleyen fazla mezun aday olmadığı için bundan böyle mezunlar da bulundukları ilde ya da başka bir ilde program açılan üniversitelere başvurabilecekler. Üniversitelere verilen toplam kontenjanın en az yüzde 25'i, daha önce de olduğu gibi söz konusu mezunlara ayrılacak. Verilen toplam kontenjan, ilgili lisans alanlarına ve başvurabilecek öğrenci potansiyeline bağlı olarak hakkaniyete uygun şekilde dağıtılacak. Kontenjandan fazla başvuru olması durumunda daha önceki programlarda da olduğu gibi üniversite senatolarınca belirlenen kriterlere göre sıralama yapılacak. Lisans öğrencileri için ayrılan kontenjanlarda öncelik, son sınıflardan başlayarak üst sınıflarda olan öğrencilere verilecek. Pedagojik formasyon eğitimi sertifika programlarıyla ilgili güncellenen yeni usul ve esaslar da 2014-2015 öğretim yılı güz döneminden itibaren uygulanacak."

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı