Teknoloji Haberleri

TEKNOLOJİ

  PC satışları neden arttı?

  hurriyet.com.tr
  03 Ağustos 2009 - 14:45Son Güncelleme : 03 Ağustos 2009 - 08:54

  Son zamanlarda yerlerde sürünen PC satışlarında artış görünüyor. Peki bu artışın nedeni ne?

  Bilişim ürünlerinden alınan KDV'nin yüzde 18'den yüzde 8'e indirilmesi, masaüstü ve dizüstü bilgisayar satışlarında rekor artış getirdi. TÜBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Gürsoy, bilgisayar satışlarında görülen artışın "KDV indirimi" kararının doğruluğunu gösterdiğini belirterek," Bilişim gibi çok stratejik olan bir sektörde yapılan vergi indirimlerinin sektörün tamamını kapsayacak şekilde genişletilmesini ve kalıcı olmasını arzu ediyoruz" dedi.

  2009 Yılının Mart ayında Bakanlar Kurulu kararı ile muhtelif bilişim ürünlerinde KDV oranlarının üç aylık bir süre için yüzde 18'den yüzde 8'e indirilmesi, ekonomik kriz döneminde piyasadaki daralmadan olumsuz yönde etkilenen bilgisayar sektörünün satışlarında rekor artış getirdi.

  IDC verilerine göre; KDV indirimi ile birlikte, 2009 yılı Nisan-Haziran dönemi masaüstü ve dizüstü bilgisayar satışları 2008 yılının aynı dönemine göre yüzde 55 artarak, 545 bin adetten, 850 bin adede yükseldi. Rekor artış mart ayı sonunda yürürlüğe giren KDV indirimi sayesinde gerçekleşti. Artan satışlar neticesinde birçok kullanıcı ilk defa bilgisayarla buluşma imkânı buldu.

  TÜBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Gürsoy, Nisan- Haziran ayları arasında bilgisayar satışlarında yaşanan rekor artışın, Hükümetin aldığı "KDV indirimi kararının" doğruluğunu kanıtladığını, bir başka doğru kararın da KDV indiriminin 30 Eylül'e kadar uzatılması olduğunu belirterek şöyle devam etti: "Hükümetimiz ve Maliye Bakanlığı tarafından atılan ve sektörün büyümesine önemli katkı sağlayacak bu adımı ve vergi indiriminin Ekim ayına kadar uzatılması kararını destekliyoruz. Bilişim gibi çok stratejik olan bir sektörde yapılan vergi indirimlerinin sektörün tamamını kapsayacak şekilde genişletilmesini ve kalıcı olmasını arzu ediyoruz. Bu tür destekler ile vergi gelirlerinde bir azalma olmayacağı gibi; istihdam, üretim, satışlarda artış kaydedilecek, en önemlisi; bilgi toplumu olma yolunda vazgeçilmez bir unsur olan bilgisayar sahipliği oranı yükselecektir."

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: BİRBİRİNDEN MUHTEŞEM DUVAR KAĞITLARI

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı