ANKARA HABERLERİ

Pazartesiler can yakıyor

Göksel YILDIRIM / AA
10.09.2013 - 01:22Son Güncelleme :

İş yerlerinde yapılan araştırmaya göre, en fazla kaza pazartesi günü yaşanıyor.

Göksel YILDIRIM / AA

İş kazalarının yüzde 17,3’ü haftanın ilk günü gerçekleşirken, iş kazaları hafta sonuna doğru azalıyor.
Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS), üye iş yerlerine yönelik olarak iş kazası ve meslek hastalıkları araştırması yaptı.
Sonuçlara göre, geçen yıl söz konusu iş yerlerinde 6 bin 215 iş kazası yaşandı, 8 meslek hastalığı tespit edildi. Çalışanların yüzde 4,6’sı iş kazasına maruz kalırken, erkek çalışanlarda bu oran yüzde 5, kadınlarda yüzde 1 oldu. İş kazalarının olduğu günlere göre dağılımında yüzde 17,3 ile pazartesi günleri ilk sırayı alırken, yaşanan iş kazalarında hafta sonuna kadar azalma olduğu tespit edildi. Toplam kazaların yaşa göre dağılımında 26-35 yaş aralığı yüzde 49 oran ile ilk sırayı alırken, öğrenim durumuna göre dağılımda ilk sırayı yüzde 49’la mesleki/teknik lise mezunları arasında yaşandı. Kazaların 104’ünde ise, dört yıllık üniversite mezunları mağdur oldu.

İKİ NESNE ARASINA SIKIŞMA

İş kazalarının nedenlerine bakıldığında ilk iki sırayı “iki nesne arasında sıkışma” ve “bir nesnenin kesmesi” nedeniyle yaşandı. Bu iki nedenle yaşanan kazalar, toplam kazaların yüzde 37’sini oluşturdu. Bu kazalar sonucunda oluşan yaralanma türü ise “ezilme” ve “kesik” şeklinde ortaya çıktı. İş kazalarının yüzde 40’ı ilk üç iş saatinde yaşandı. İşverenlerce sağlanan bir taşıtla işin yapıldığı yere gidiş geliş sırasında yaşanan kazalar da iş kazası olarak tanımlanıyor. Geçen yıl bu kapsamda 47 iş kazası yaşandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Pazartesiler can yakıyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Ekim 2017, Salı
  • İmsak
   05:22
  • Guneş
   07:01
  • Öğle
   12:44
  • İkindi
   15:42
  • Akşam
   18:05
  • Yatsı
   19:33
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı