Dünya Haberleri

DÜNYA

  Pazarlıkla kovabildiler

  Hürriyet Haber
  18 Ocak 1999 - 00:00Son Güncelleme : 18 Ocak 1999 - 00:01

  İtalya'da yargılanma tehlikesiyle karşı karşıya kalan Apo, hükümetle yaptığı beş günlük pazarlık sonucu gitmeyi kabul etti. İtalya Başbakanı D'Alema Kürt sorununu Avrupa'da gündeme getirme sözü verince Apo ikna oldu. Derhal uygulamaya konulan kaçış operasyonu sonucu Apo sevgilisi Ayfer Kaya'yla birlikte İtalya'dan ayrıldı.

  PKK'nın başı Abdullah Öcalan'ın 12 Kasım günü başlayan İtalya macerası, teröristin bu ülke hükümetinden ‘‘destek güvencesi’’ alması üzerine 16 Ocak sabahı erken saatlerde sona erdi. Başbakan Massimo D'Alema'nın güvendiği dört danışmanı 11 Ocak günü Apo ile pazarlık masasına oturdular. Danışmanlar Apo'ya içinde bulunduğu durumu şöyle anlattılar:

  ‘‘İstinaf Mahkemesi'nin aldığı karar sonucu, idam gerektirmeyen suçlardan ötürü Türkiye'ye iade edilebilirsin. İtalya'da kaldığın takdirde hakkında onlarca kamu davası açılabilir. Ancak gitmeye karar verirsen Başbakan D'Alema Kürt sorununu Avrupa'da gündeme getirecek. Başbakanımız bu sözünün altına imza atmayı kabul ediyor.’’ Bu güvence üzerine Apo 16 Ocak sabahı erken saatlerde gitmeye ikna oldu ve derhal harekete geçildi. Önce sevgilisi Ayfer Kaya gizli servise ait zırhlı bir araçla, gizli servisin kullandığı Ciampino Havaalanı'na götürülüp askeri bölümdeki bir hangarda tutuldu.

  Apo ise saat 13.00'de rutin nöbet değişimi için Infernetto semtinde kaldığı evin önüne gelen polis aracına bindirildi. Bu araç sayfiye semti Ostia'daki polis karakoluna gidermiş gibi önce deniz yönüne doğru yol aldı. Daha sonra otoyoldan havalimanına gitti, burada 15 dakika tutulduktan sonra ‘‘C’’ pistinin ucunda bekleyen, İtalyan hükümeti tarafından 15 bin dolara kiralanan 15 kişilik Gulfstream uçağıyla büyük ihtimalle Moskova'ya uçtu. Gelen haberlere göre Apo'nun uçuşundan önce Rusya'dan transit yolcu olarak geçmesi için yeşil ışık yakılmıştı. Buna göre uçak Apo’yu Moskova’ya 110 km mesafedeki Nizni Novogorod havaalanına kadar götürdü.

  GİZLİ HEDEFE ULAŞTI

  Apo'nun Rusya'ya gittiğini gösteren kesin kanıtlar bulunmazken, PKK dün İtalyan haber ajansı ANSA aracılığıyla yayınladığı bildiride, ‘‘Apo'nun gizli hedefine güven içinde ulaştığını’’ duyurdu. PKK'nın bildirisinde Apo'nun tamamen kendi iradesi ve tam denetimi altında Roma'dan ayrıldığı kaydedildi.

  VEDA MESAJI

  Apo İtalya'dan ayrılırken bir de veda mesajı yayınladı. Apo mesajında şunları söyledi:

  ‘‘Gidiyorum, çünkü burada yapacak bir şey kalmadı. İtalya deneyimim sona erdi. Geldiğime pişman değilim. Sonuçta olumlu bir gelişmeydi. Başınıza türlü belalar açtığımı biliyorum. Sizlere ve Başbakan Massimo D'Alema'ya teşekkürü bir borç bilirim. İki ay boyunca villada yaşamak zorunda kaldım. Roma'daki Kürt halkının gösterdiği dayanışmaya İtalyan halkının da katılması davamıza gösterilen ilgiyi simgeledi. Gittiğim yerden size niçin ayrıldığımı ayrıntılı olarak açıklayacağım.’  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı