Pazarlar çiftçisi soğuk hava deposu mağduru - Kütahya Haberleri
Kütahya Haberleri

KÜTAHYA HABERLERİ

  Pazarlar çiftçisi soğuk hava deposu mağduru

  DHA
  28 Şubat 2017 - 15:46Son Güncelleme : 28 Şubat 2017 - 15:47

  Pazarlar çiftçisi soğuk hava deposu mağduru

  KÜTAHYA'nın meyve ve sebze ambarı konumundaki Pazarlar ilçesinde faaliyet gösteren entegre soğuk hava deposunun 3 yıl önce kapatılması, tarım dışında hiçbir geçim kaynağı bulunmayan bölge çiftçisini mağdur etti.
  Kütahya Tarım Kredi Kooperatifleri Bölge Müdürlüğü, 2006 yılında 6 milyon TL harcayarak Pazarlar ilçesine 2 bin ton ürün kapasiteli entegre soğuk hava tesisi kurdu. Ancak bölge halkı için son derece önemli olan bu tesisin 2014 yılında kapatıldığını belirten MHP'li Pazarlar Belediye Başkanı Cavit Erdoğan, kiraz, vişne, kayısı, domates, biber, çilek ve benzeri meyve ve sebzeyi şoklayarak uzun süre muhafaza edebilme özelliğine sahip tesisin yeniden açılmasını istedi. Erdoğan, "Halkımız yaz sezonunda ürettiği çeşitli türdeki meyve ve sebzeyi ilçemizdeki entegre soğuk hava tesisinde şoklayarak muhafaza ediyor, zamanı geldiğinde de tesisten çıkarıp pazarda değerinde bir fiyatla satışa sunuyordu. Tesisin sahibi olan Kütahya Tarım Kredi Kooperatifleri Bölge Müdürlüğü çok sayıda kişiye istihdam sağlayan bu tesisi 2013 yılında bir firmaya kiraladı. Firma yetkilileri de elektrik ve su gibi giderleri karşılayamadıklarını belirterek tesisin kapısına kilit vurdu. Dönemin Tarım Bakanı Mehdi Eker'in açılışını yaptığı 6 milyonluk koca tesis şimdi kaderine terk edildi. Tarım Kredi Kooperatifleri Bölge Müdürü ile görüştüm. Tesisin bölgeye yeniden kazandırılmasını onlar bizden daha çok istiyorlar. Öyle umuyorum ki Pazarlar ilçesinin yanı sıra bölge halkı için de son derece önemli olan bu tesis en kısa sürede hizmete açılacak" diye konuştu.
  Pazarlar Ziraat Odası Başkanı Yusuf Ertaş, toprak yapısı ve iklim özellikleri nedeniyle meyve ve sebze üretimine son derece müsait olan bölgeda tarım dışında başka bir geçim kaynağı bulunmadığını söyledi. Çiftçinin mağdur olduğunu savunan Ertaş, "Soruna bir an önce çözüm bulunmasını istiyoruz. Bizim yetkililerden tek isteğimiz görüşmelerin kısa sürede sonuçlandırılarak bizim için hayati önem taşıyan bu tesisin yeniden faaliyete geçmesidir" dedi.
  Pazarlar'daki üreticilerden Şaban Akgül de "Tesisin kurulduğu araziyi rahmetli babam ilçemize entegre soğuk hava tesisi yapılacak, çiftçilerimiz bundan yararlanacak diye cüzi fiyatla vermişti. Bu tesisin yeniden çalışmasını sağlamak için şimdi siyasilerden olumlu yönde bir karar vermelerini bekliyoruz" diye konuştu.

  Mehmet YENEN / PAZARLAR (Kütahya), (DHA)
  FOTOĞRAF

   

  Etiketler:
  YASAL BİLGİLENDİRMEHurriyet.com.tr’nin Yerel Haberler bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği haberler otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde bu bölüme editoryal müdahalede bulunmamaktadır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.
  KütahyaBugün25 ºCAçık
  • Cmts24 ºC
  • Pazr22 ºC
  • Pzts21 ºC
  • Salı23 ºC
  • Çarş24 ºC
  • Perş23 ºC

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı