Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Pazarcıların ülkücü kanadı

  Hürriyet Haber
  25 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 25 Mayıs 2000 - 00:01

  Pazarcıların kavgasında odalarla dernekler dışında üçüncü bir kanat daha var: Genelde MHP eğilimli olan İstanbul Pazarlarını Modernleştirme ve Yaşatma Derneği.

  Pazar yerlerinde yaşanan rant kavgasında üçüncü kanadı oluşturan İstanbul Pazarlarını Modernleştirme ve Yaşatma Derneği, bu senenin ikinci ayında kuruldu. Genelde MHP eğilimli olan derneğin merkezi Fatih'te. Başkan Cemil Ertal, birbiriyle çatışan her iki grubu da (Oda ve Birlik Derneği) suçlarken, pazarların bu hale gelmesinin asıl sorumlusunun Oda Başkanı Ceyhan Akkaş ile yakın bir zamana kadar Oda'nın 2. Başkanlığı'nı yürüten Mesut Şengün olduğunu iddia ediyor. Ertal, pazar yerlerini temizlemekten, esnaf için seyyar tuvaletler hazırlatmaya kadar bir dizi çalışmadan bahsediyor ve bunları karşılıksız yapacaklarını söylüyor. Ancak masrafları esnaftan para toplamadan nasıl karşılayacaklarının cevabını net veremiyor:

  Derneği kurma amacınız neydi?

  Başıboşlukan istifade eden bir takım derneklerin pazarlarda hakimiyet kurararak menfaat elde etmeye çalışmaları ve parayı veren herkese bir tezgah vererek pazarcılığı meslek olmaktan çıkarmaları bizim faaliyetimize yön verdi.

  Neler yaptınız?

  Çöp arabaları ve torbalar hazırladık. Belediyelerin mahalle muhtarlarının semt sakinlerinin çoğunluğunun takdirini aldık.

  4 kişi maaşlı

  Ama bu durum büyük bir mali külfet getirir.

  Geçen cumartesi gününe kadar devam ettik. 20 Mayıs'ta Kocamustafapaşa Pazarı'nda, Umum Pazarcılar Birliği Derneği Başkanı Mesut Şegün, 40'a yakın adamıyla gelip pazarda çalışmamızı engelledi. Biz bir olaya meydan vermemek için döndük. Pazartesi Karagümrük Pazarı'nda çlıştık.

  Aidat veya para topluyor musunuz?

  Kesinlikle toplamıyoruz. Şu ana kadar aidat da toplamadık ama önümüzdeki günlerde bu meseleyi üyelerimizle konuşacağız.

  Kaç üyeniz var?

  200'e yakın üyemiz var.

  Kahyanız var mı?

  Hayır sadece temizlik görevlisi ve yöneticilerimiz var.

  Temizlik görevlilerine para veriyor musunuz?

  Evet veriyoruz. 4 arkadaş maaşlı çalışıyor. Diğerleri gönüllüler ve yöneticiler dahil tüm üyelerimiz. Hep beraber çalışıyoruz.

  Maaşları kim karşılıyor?

  Yönetim ve üyelerimiz 10'ar milyon vererek kendimiz karşılıyoruz. Ama ileride bu giderleri karşılayacak yeni yapılanmalar yaratacağız. Örneğin topladığımız atık kağıtların da değerlendirilmesini düşünüyoruz. Bu konuda bizimle görüşmeler yapan temizlik firmaları var.

  Şu anda nasıl çalııyorsunuz?

  Poşetler hazırladık. Esnafa dağıtıyoruz. Çöplerinizi bunlara doldurun diyoruz. Böylece belediyeye sadece gece pazar yerine bir araba gönderip torbaları toplamak kalıyor.

  Poşet masraflarını nasıl karşılıyorsunuz?

  Bir poşetin maliyeti 80 bin lira. Bu parayı ya belediyelerden ya da sponsor olacak temizlik firmalarından karşılamayı düşünüyoruz.

  Bu işlerden ne menfaatiniz olacak?

  Bizim bakış açımız menfaat değil. Bizim yaptığımız işler bazılarının menfaatini bozuyor ama.

  Kimlerin menfaatine engel oluyorsunuz?

  Pazarda hiçbir hizmet üretmeden sadece para toplamakla meşgul olan bazı derneklerin ve odanın.

  Kim bu dernekler?

  İstanbul Umum Pazarcılar Birliği Derneği bizim bölgemizde. Zaten bunlar odayı Fatih'e sokmuyorlar. Şimdi bizi de sokmamaya çalışıyorlar.

  Dernek tehdit etti

  Pazar yerlerinde haraç kesen insanlar var. Kim bunlar?

  Hem oda hem dernek yetkilileri. Ama eskiden oda adına toplayanlar şimdi dernek adına topluyorlar. Dernek bunları dövünce şimdi topladıkları parayı götürüp derneğe veriyorlar.

  Tehditler alıyor musunuz?

  Birlik Derneği 2. Başkanı Mesut Şengün geçen cuma günü bana telefon edip, para toplayan dernekler sana karşı birleştik, bundan sonra kendine dikkat et, dedi. Bir de bizim portatif pazar tezgahı çalışmamız vardı. Bana pazar tahtacılarını sana karşı kışkırtacağım dedi.

  Oda ile ilişkileriniz ne boyutta?

  Oda beni hiç tehdit etmedi. Ama pazarcıların sömürülmesi işini başlatan yer zaten oda. Kumaş satar gibi metreyle pazar yeri satan Ceyhan Akkaş'tır. Bir zamanlar metrenin bir ucu Akkaş'ın bir ucu da Mesut Şengün'ün elindeydi. Şimdi düşman oldular.

  Aranızda hemşerilik ilişkileri var mı?

  Bizim tek ortak noktamız hepimizin pazarcı olması. Onun dışında Siirtlisi de var, Bitlislisi de var. Kimin nereli olduğunu bir önemi yok.

  Ama pazarlarda bu durum çok belirleyici oluyor.

  Ceyhan Akkaş geldikten sonra bu durumu bu hale getirdi. Mesela her seçim dönemi insanları memleketlerine göre örgütledi. Hemşerileri ikiye bölüp bir tarafı destekliyor öbürlerini dışlıyor.

  BİR De Siyasi kutuplaşma var

  Emniyet yetkililerinden aldığımız bilgiye göre ise pazardaki cepheleşmelerin arkasında siyasi kutuplaşmalar var. Üst düzey bir emniyet yetkilisi, şunları söyledi: ‘‘Pazarlarda para toplanması meselesiyle 1997'den beri uğraşıyoruz. İşin ideolojik yanı da var. Bazıları Terörle Mücadele'de sorgulanmış kişiler. 1997'de Valilik'in pazarlarda para toplamanın yasak olduğu bildiren genelgeyi yayımlamasının ardından suçüstü yaptığımız 10 vaka oldu. Ancak elimizden fazla birşey gelmiyor. Çünkü bu durum takibi şikayete bağlı bir suç. Suçüstü yapıyorsunuz, ama müşteki bulamıyorsunuz. Bir gece yatıp çıktığıyla kalıyor. Pazarcı esnafı bunlardan korkuyor. 200 bin lira için başımı belaya sokamam diyor. Hatta ben kendim kaç kez pazardan alışveriş yaparken bunlardan birkaçını yakaladım ama esnafı şikayetçi olmaya ikna edemedim.’’

  Emniyet yetkilileri, önceki gün yayımladığımız haberde Oda Başkanı Ceyhan Akkaş'ın polis hakkında ortaya attığı iddiaları ise mesnetsiz bulduğunu açıkladı. Yetkililer, Akkaş'ın daha önce de benzer iddialar öne sürdüğünü ancak kendisinden ekip arabasının plakasını ve olay yerini saatiyle birlikte bildirmesini istediklerinde birşey söylemediğini belirtti. Aynı yetkili polis içide yanlış işlere karışabilecek memurlar olabileceğini ancak bunları tespit ettiklerinde meslekten ihraca kadar gidecek işlemleri başlatmaktan kaçınmayacaklarını söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı