ESKİŞEHİR HABERLERİ

Pazar Yerlerine Elektronik Tartı Ne Zaman Konulacak?

IHA
07.07.2015 - 13:31Son Güncelleme :

HÜLYA KELLECİ

IHA

Tüketiciyi Destekleme Derneği (TÜKDES) Genel Başkan Yardımcısı Hülya Kelleci, dernek binasında yaptığı basın açıklamasında semt ve üretici pazarlarındaki sorunları değerlendirdi.
Kelleci “Satın aldığımız ürünlerin ağırlığının kontrolünü yapmak için üç yıldır semt pazarlarına elektronik tartıların konulmasını bekliyoruz" dedi Genel Başkan Yardımcısı Hülya Kelleci konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada 2 Temmuz 2012 tarih ve 28351 Sayılı Resmî Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Pazar Yerleri Hakkında Yönetmelik semt ve üretici pazarlarına belli standartlar getirildiğini hatırlattı. Ancak yönetmeliğin yayınlanmasından bu yana semt ve üretici pazarlarında eksikliklerin devam ettiğini belirten Kelleci şöyle konuştu;
1 Ocak 2013 tarihine kadar Pazar yerlerinin giriş ve çıkış noktalarına kurulması gereken elektronik tartılar henüz kurulmamıştır. Pazar Yerleri Hakkında Yönetmeliğin “Pazar yerinde bulunması gereken hizmet tesisleri ve özelliklerini düzenleyen 6.Maddesinin 1.Fıkrası: Pazar yerlerinde; (ç) Elektronik tartılar, bulunması zorunludur. 7.Maddesi: Tüketicilerce satın alınan malların ağırlığının kontrol edilebileceği, ilgili mevzuata uygun elektronik tartılar, pazar yerlerinin giriş ve çıkış noktalarına konulur” hükümlerini ihtiva etmektedir. Tüketiciler yönetmelik hükümlerinin acilen yerine getirilmesini beklemektedir. Belediyeler yönetmelik gereği sorumlu oldukları semt ve üretici pazarlarında; Tüketicilerce satın alınan malların ağırlının kontrol edilebileceği ilgili mevzuata uygun elektronik tartıları pazar yerlerinin giriş ve çıkış noktalarına koymalıdır. Tüketiciler Pazar Yerleri Hakkında Yönetmelik gereği elektronik tartı kurmayan belediyelere müracaat ederek pazardan aldıkları malların ağırlığının kontrol edebileceği elektronik tartı aletlerinin kurulmasını sağlamalıdır. Pazar yerlerinin giriş ve çıkış noktalarına elektronik tartı aletlerinin konulması pazarcı esnafımızı da rahatlatacaktır. Pazarcılar ile tüketiciler arasındaki güven daha da aratacaktır. Dürüst esnafın en büyük destekçisi bilinçli tüketicidir."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Eskişehir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Eskişehir ilinden Pazar Yerlerine Elektronik Tartı Ne Zaman Konulacak? hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 07 Temmuz 2015 tarihinde saat 13 31’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Pazar Yerlerine Elektronik Tartı Ne Zaman Konulacak? haberi güncellenecektir.

ESKİŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ

13 Aralık 2017, Çarşamba
 • İmsak
  06:17
 • Guneş
  08:03
 • Öğle
  13:03
 • İkindi
  15:27
 • Akşam
  17:42
 • Yatsı
  19:16
Sayfa Başı