Ege Haberleri

  Pazar Sohbeti

  Hürriyet Haber
  22.10.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ATLARI ÇOK ÖZLEDiM

  Özgörkey Ailesi'nin iş dünyasında yeniden doğuşunda imzası bulunan 41 yaşındaki Cemal Özgörkey, İnciraltı'nda aldığı arazide gençlere binicilik eğitimi verecek...

  İZMİR'in köklü ailelerinden Özgörkeyler, üç yıl önce yaşanan ayrılığın ardından iş dünyasında yeni bir başlangıç yaptı. Kardeşi Erdoğan Özgörkey'den kopan Nevzat Özgörkey'in oğlu Cemal Özgörkey, kardeşi Armağan'la birlikte yola çıktı.

  COCA COLA'nın şişelenmesinin yanı sıra plastik ve ambalaj sektörlerine de girme kararı aldı. ABD'li, İsrail'li ve Alman şirketlerle ortaklık yapan ve şirket sayısını 10'a ulaştıran Özgörkey, bu yıl da Etap Holding'i kurarak, kurumsallaşma sürecini hızlandırdı.

  ‘‘BAŞARININ sırrı profesyonellik’’ diyen Özgörkey, birkaç yıl içinde tüm görevlerini profesyonel kadrolara bırakarak, sadece yönetim kurulunda görev alacağını açıkladı.

  MİLLİ binicilerimizden olan Özgörkey, 2001 yılının özel hayatı için dönüm noktası olacağını belirtiyor. Yeni yılda evliliğin gündeme gelebileceğini de belirten Özgörkey, bu haftaki konuğumuz oldu ve sorularımızı yanıtladı.

  Ailedeki ayrılık kararının arkasında yatan nedenler nelerdi?

  1980'lerde Coca Cola, küçük şişeleyicilerden, büyük şişeleyicilere geçme yönünde bir organizasyona gitme kararı aldı. Bu planı 1990'lı yılların başında Türkiye'ye de uyguladı. Türkiye'de Has ve Özgörkey aileleri Coca Cola'nın şişelemesini yapıyordu. Coca Cola bu operasyon sonucu Has ailesiyle dolan şişeleme hakkını yenilemedi. Yenilemeyince Özgörkey ailesi olarak bu işte tek kaldık. Ailemizde de Coca Cola'nın stratejisine doğrultusunda hareket etme konusunda fikir ayrılığı oluştu. Kardeşim Armağan ve ben işe devam etmekten yanaydık. Uzun tartışmalar sonucu ailede işlerin ayrılması yönünde bir karar alındı.

  Sizi bu düşünceye iten şey neydi?

  TÜRKİYE'de Coca Cola markasının yaratılmasına Özgörkey ailesinin büyük katkıları oldu. Aile içindeki tartışmalarımız sırasında, Coca Cola yöneticileri bana 'Dünyada 7 tane aile var. Bunlardan biri de Özgörkeyler. Türkiye'de biz bu işin devamını sizinle getirmek istiyoruz' dedi. Bu sözler kararlarımızda etkili oldu. ABD'deki üniversite eğitimim sırasında da Coca Cola'da staj yaptım. İzlenen stratejiyi bildiğim için bu ortaklığa katılmayı doğru buluyordum. Sonuç olarak 1997'de yapılan operasyonlar sonucu yeni oluşumda Coca Cola yüzde 40, Anadolu Grubu yüzde 40, Özgörkey ailesi de yüzde 20 ortaklıkla yer aldı. Bu kararımızı bildirmeden önce ailede işlerin ayrılmasına karar verdik. Erdoğan Özgörkey gayrimenkulleri aldı. Biz de babamla birlikte Etap Plastik ile Etap Tarım'ı alarak, iş hayatında aktif kalmayı seçtik. İki kardeş birbirimize kurumsallaşma sözü verdik.

  Böyle bir sözü vermeye neden ihtiyaç duydunuz?

  GAYRIMENKULLERİ bölüşüp, iş hayatından tamamen çekilebilirdik. Ama Armağan ve ben bunu istemedik. Aile şirketi ortamından geldiğimiz için sıkıntıları çok iyi biliyorduk. Bu nedenle yeni sistemde aile şirketi yapısının kesinlikle olmaması gerekiyordu. Plastik ve meyve suyu üretim şirketleriyle yola çıktık. Kendimize çok yakın hissettiğimiz Coca Cola'nın eski teknik danışmanları'ndan David Moskovis, İtalya'nın önde gelen sanayicilerinden Franko Zoppas ve Muhtar Kent'i de yanımıza aldık. Profesyonelleşme sürecini bu şekilde başlattık. Bu isimler halen yönetim kurulu üyelerimiz. Yönetim Kurulu Başkanımız da yine bir profesyonel Alp Timuk. Armağan ve ben başkanvekilleriyiz.

  3 yılda hedeflerinizin ne kadarına ulaştınız?

  PROFESYONEL olmayı büyük ölçüde gerçekleştirdik. Etap Plastik'te birçok ürün üretiyorduk. Bahçe mobilyaları ve taşıma kasalarında uzmanlaşma kararı aldık. İsrailli Keter firması ve Alman Schöller'le ortaklık kurduk. Tanzim ve teşhirde ABD'li RTC finmasıyla işbirliği yaptık. Avrupa, Kasfaslar, Orta Doğu ve Orta Asya'ya ihracat yapar konuma geldik. İki yıl önce Yüsek Ambalaj'ı satın aldık. Mayıs'ta da ambalaj ve baskıda lider kuruluşlardan Korsini Ambalaj'la ortaklık yaptık ve Koreta A.Ş.'yi kurduk. Önümüzdeki üç yıl içinde plastik ve ambalajda lider konuma ulaşmayı hedefliyoruz. Bunun için üçer milyon dolarlık yatırım yapacağız.

  Etap Holding'in bundan sonra hedefleri neler?

  ORTA ve kısa vadede kesinlikle yeni bir sektöre girme planımız yok. Hedefimiz kaliteye, insan kaynaklarına önem vererek, plastik ve ambalajda liderlik. Orta vadede ise şirketlerimizin büyük bölümü halka açılmış olacak, holding ise halka açılma noktasına gelecek. İlk halka açmayı düşündüğümüz şirketimiz ise Cappy'nin üretimini gerçekleştiren Etap Tarım ve Gıda olacak.

  Türkiye güzellerinden Jülide Ateş'ten ayrılığınız oldukça yankı uyandırdı. Aşk hayatınızda bir gelişme var mı?

  ÖZELLİKLE son üç yıldır bırakın aşkı, kendime, dinlenmeye zaman ayırmakta güçlük çekiyorum. 2001 yılından itibaren kendime zaman ayırmaya başlayacağım. Evlilik bile gündeme gelebilir.

  Milli binicilerimizdensiniz. Bu sporu tamamen bıraktınız mı?

  DÖRT yıldır neredeyse hiç ata binemedim. 2001 hayatımın dönüm noktası olacağına göre yeniden ata binmeye başlayacağım. İnciraltı'nda 15 dönümlük bir yer aldım. Burası için güzel bir projem var. Ahırların da yer alacağı bir manej yapacağım. Binicilik sporuna ilgi duyan gençler yetiştirmeyi hedefliyorum. Çok arzuladığım bu projeyi sanıyorum önümüzdeki bir iki yıl içinde hayata geçireceğim. Binicilik sporuna da böyle bir hizmet sunmayı arzuluyorum.

  Birkaç yıl içinde kardeşim Armağan’la birlikte yönetimi tamamen profesyonellere bırakıp, sadece yönetim kurulunda görev alacağız.

  İnciraltı'nda aldığım 15 dönümlük bir yeri manej yapacağım. Burada binicilik sporuna ilgi duyan gençlerin yetişmesini sağlayacağım.

  Kimdir?

  Cemal Özgörkey, 1959 yılında İzmir'de doğdu. Orta öğrenimini Saint Joseph Lisesi'nde tamamladı. İstanbul Galatasaray Lisesi'ni bitirdikten sonra ABD'de de Oglethorpe Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Finans Bölümü'ne girdi. Mezuniyetin ardından 1986 - 1996 döneminde Kemalpaşa'daki Coca Cola tesislerinde çeşitli kademelerde görev aldı. Yabancı ortaklıklar da yaparak, plastik ve ambalaj sektörlerine girdi, Etap Holding'i kurdu. ETAP Holding'in Başkanvekili olan Özgörkey, EGİAD'ın kurucu üyesi. Yaklaşık 30 yıl binicilik sporu ile uğraşan Özgörkey, milli binici ünvanını da aldı. 1996 yılına kadar beş yıl süreyle İzmir Atlı Spor Kulübü'nün başkanlığını da yürüttü.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı