Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Pazar günü kepenk eylemi...

  Hürriyet Haber
  05.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme: 05.07.1999 - 00:01

  PKK, teröristbaşı Abdullah Öcalan'ın İmralı'da idam cezasına mahkûm edilmesini protesto için, Diyarbakır'da esnafı ‘kepenk kapatma’ eylemine, halkı da sokağa çıkmamaya çağırdı. Bölücü örgütün çağrı ve tehditleri nedeniyle, Diyarbakır'ın Bağlar, Balıkçılarbaşı, 5 Nisan, Melikahmet, Huzurevleri semtlerinde bazı bakkallar ile kahvehaneler dün açılmadı. Kentin merkezi yerleri Dağkapı ve Ofis semtlerinde normalde pazar günleri açılan işyerlerinin hemen hemen tümü dün açıktı. PKK yandaşlarının, işyerlerini açan esnafı tehdit etmesi üzerine güvenlik güçleri buralarda geniş önlem aldı. Bu arada bölücü örgütün böyle bir eylemi, işyerlerinin genelde kapalı olduğu pazar günü yapması, uğrayacağı fiyaskoyu gizleme amacına yönelik girişim olarak değerlendirildi.

  Çakmakoğlu: Bildiğimizi yaparız

  GÜNEYDOĞU'da PKK'lı teröristlerle girilen çatışmalarda şehit olan Jandarma er Ayhan Işık Kayseri'nin Bünyan ilçesinde, Piyade er Serhat Tosun ise Nevşehir'de törenle toprağa verildi. ‘İmralı Apo’ya mezar olacak' sloganlarının atıldığı Nevşehir'deki törende konuşan Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, ‘‘Bu vatan ugruna şehit düşenler ölmez. Bu vatanı dış ülkeler sayesinde kurtarmış değiliz. Onlar ne derse desin, biz kendi bildiğimizi yapacağız. Televizyon karşısında oturup ahkam kesenler, bu vatanın nasıl kurtarıldığını öğrensin. Şehitlerimizi boşa vermediğimizi bilsinler’’ dedi.

  Mardin'de 2 şehit

  MARDİN'in Midyat İlçesi'nde, BOTAŞ'ın Petrol Boru Hattı'nda güvenliği sağlayan time ateş açan PKK'lılar, 2 jandarma erini şehit etti. İlçenin Çayırlı köyü Katinat mevkiinde devriye gezen time, önceki gün saat 19.30 sıralarında bir grup terörist ateş açtı. İlk ateşle jandarma erleri Niğdeli Osman Gündüz ve Kahramanmaraşlı Mıstık Dilek şehit düştü. Timdeki diğer jandarma erleri, teröristlerle çatışmaya girdi. Yarım saat kadar süren çatışmadan sonra bölgeye takviye güçlerin geldiğini gören PKK'lılar kaçtı. Bölgede operasyon devam ederken, şehit erler için dün Mardin'de düzenlenen törende konuşan Vali Fikret Güven, ‘‘Bazı devletler tarafından desteklenen teröristler, amaçlarına ulaşamayacak. Medeniyet kovboyluğu yapan bazı devletlere rağmen bu vatan dimdik ayakta duruyor’’ dedi.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı