ANKARA HABERLERİ

Paylaşılamayan vergi mükellefi

Doğahan GİRİTLİOĞLU
26.10.2016 - 01:00Son Güncelleme :

Çankaya Dedekorkut Caddesi ile Karyağdı Sokak kesişimindeki iş yeri için Büyükşehir ve Çankaya belediyelerinden ayrı ayrı ‘reklam-ilan vergisi’ borcu çıkarılan esnaf Alper Kocaoğlu, “Büyükşehir 720, Çankaya 420 liralık borç çıkardı. İki belediyeye birden vergi ödemem mümkün değil” dedi.

Doğahan GİRİTLİOĞLU

Çankaya Aziziye Mahallesi’ne bağlı Dedekorkut Sokak, geçtiğimiz yılın ağustos ayında Büyükşehir Belediye Meclisi kararıyla ‘cadde’ olarak değiştirildi. Dedekorkut ile Karyağdı Sokak kesişimindeki dükkânında 14 yıldır beberlik yapan esnaf Alper Kocaoğlu’na, Büyükşehir Belediyesi 720 liralık ‘reklam-ilan vergisi’ borcu çıkardı. 14 yıldır vergisini ödediği Çankaya Belediyesi’ne gittiğini, orada da ayrıca 420 liralık vergi borcu daha çıktığını belirten esnaf Kocaoğlu, “Bugüne kadar sorumluğumda olan hiçbir vergi borcunu ödememezlik yapmadım ancak iki belediyeye birden vergi ödemem mümkün değil. Tek isteğim, yetkili mecranın belirlenmesi” diye konuştu.  Aylardır belediyelere dilekçe yoluyla ulaşmaya çalıştığını belirten Kocaoğlu, şöyle devam etti:

ÇANKAYA: ADRESİN SOKAKTA

“Çankaya Belediyesi yetkilierine sorunu iletmemin ardından inceleme başlattılar. Dükkanımda yaptıkları kontrollerin ardından faaliyet gösterdiğim adres kendi sorumluluklarındaki Karyağdı Sokak olarak belirlendi. Bu doğrultuda reklam ve ilan vergilerini Çankaya Belediyesi’ne ödemem konusunda tebligat hazırladılar.

BÜYÜKŞEHİR: CADDEYE CEPHESİ VAR

Büyükşehir Belediyesi yetkilileri de 8 ay önce dükkanıma gelerek tebliğde bulundu. Aynı şekilde Büyükşehir Belediyesi’ne de başvurdum. Kendileri de faaliyet gösterdiğim alanın caddeye cephesi bulunduğunu gerekçe göstererek kendi sorumluluk alanlarına girdiğini belirtti. Bunun sonucunda iki belediyeye ayrı ayrı vergi borcu ödemekle yükümlü duruma geldim.”

ÖDEMEYE DEVAM EDEBİLİR

Çankaya ve Büyükşehir belediyesi yetkilileri ise, reklam-ilan tabelalarının faaliyet gösterdiği bölgenin hangi belediyenin sorumluk alanına giriyorsa, vergi borcunun o mecraya ödenmesi gerektiği bilgisini paylaştı. Reklam ve ilan tabelalarının hem caddeye hem de sokakağa cephesi olması durumunda ise ilçe ve il belediyelerine ayrı ayrı ödeme yapılabileceğini belirten yetkililer, gerekli incelemin yapılacağını söyledi.

Paylaşılamayan vergi mükellefi

Esnaf Kocaoğlu, vergi karmaşasının Dedekorkut Sokak’ın ağustos ayında cadde olarak değiştirilmesi sonrası başladığını söylüyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Paylaşılamayan vergi mükellefi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Ekim 2016 tarihinde saat 01 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Paylaşılamayan vergi mükellefi haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı