Yeteneklerimizi nerede, nasıl ve ne zaman keşfederiz?

Birçoğumuzun yeteneği günlük hayata karıştı gitti... Sevdiğimiz işleri yapmak yerine hep zorunlu olduklarımıza yöneldik. Keşkelerle yaşamaya alıştık. İşini severek yapan bir nesil için artık bunu değiştirme zamanı geldi! Anne-babalar, erken yaşta çocuğunuzun içindekileri keşfedin. Çünkü gelecek, kendini keşfedenlerin olacak.

Lütfen şarkımı bölme

Herkes duşta şarkı söyler. Ama bazı çocukların o mükemmel yeteneği kepeğe karşı etkili şampuanlarla birlikte akar gider. Çocuklar yeteneklerini keşfetmeden büyürler, güzel sesli mühendis olurlar.

 

Evet bilgisayarımı kırdım ama bir sor niye kırdım 

Bilgisayarın içini dışını söküp çıkaran ve başımıza yeni icatlar çıkaran çocukların yeteneği genelde anlaşılmaz. Yıllar geçer, bu yeteneğe sahip çocuklar büyür ve elektroniğin her ayrıntısından anlayan bir işletmeci olurlar. 

Alışveriş fişini alabilir miyim?

15 parçalık alışveriş tutarını aklından hesaplayan çocuk, hesap makinesine kafa tutar. Yeteneği aile içinde savrulur, baba mesleğini devam ettirerek matematik profesörü potansiyeli taşıyan bir manifaturacı olur.

İçimden geçenleri bir bilsen...

Şair ruhlu insanlarımız yeteneklerini ilk kez sevgiliye mesaj yazarak sergiler. Birçoğu “yaz ama hobi olarak” deyip, yazar ruhlu bir CEO olurlar.

 

İlk ve son müzik aleti

Flütle hatasız çalınan dizi jenerik müzikleri sadece akşam sohbetlerinde övgü alır ama üzerine düşülmez. “Hadi bırak o aleti, git biraz daha okuma yap” denilen çocuklar, harika müzik kulağı olan bir savcı olarak hayata karışırlar. 

Bir hobi olarak spor

Yaz tatilinde sudan çıkmayan yüzme aşığı çocuklar, okul açıldığında bu aşklarından vazgeçmek zorunda kalırlar. Ve sıcak odasında sabırsızlıkla yazı bekleyen birer aile hekimi olurlar.

 

Sana kek yaptım

Mutfakta hünerlerini sergilemekten çekinmeyen o küçük çocuk, yüksek ihtimalle ortalığı dağıttığı için azarlanır. Mükemmel yemekler yapan bir muhasebeci olarak hayattaki yerini alır. 

 

Ailenin maskotu

Aile buluşmalarında taklit yeteneği ile herkesi gülmekten kırıp geçiren çocuklar yüksek ihtimalle ileride pek kahkaha atmayacaklar. Çünkü tiyatro sahnelerinde kostümleriyle değil, adliye koridorlarında cübbeleriyle dolaşacaklar. 

Her çocuğun hamurunda farklı bir yetenek saklı!

İşini severek yapan bir nesil için çocuğunuzun yeteneğini geç olmadan fark etmeniz lazım. Bu konuda okulların, öğrencilerin kendi yeteneklerini keşfetmelerine yardımcı olacak bir eğitim modeli geliştirmeleri çok önemli. Çünkü gelecek, kendini keşfedenlerin olacak.

 

Hemen tıklayın, çocuğunuz için mükemmel geleceği birlikte konuşalım.

Bu haberi okuyanlar bunları da okudu