Sıra dışı bir müzik deneyimi: Sónar İstanbul hakkında bilmeniz gereken her şey...

Necip GERBOĞA

2002’den beri dünyanın farklı şehirlerinde konumlanan elektronik müziğin modern yüzüyle, yaratıcılık ve teknolojiyi birleştiren Sónar Festivali, 24-25 Mart 2017 tarihlerinde The Immediate Future (Yakın Gelecek) temasıyla Zorlu PSM’nin dört sahnesini eşsiz bir müzik şölenine dönüştürmeye hazırlanıyor. Bu benzersiz müzik deneyimine katılmadan önce festival ile ilgili tüm detayları ve festivale katılacak sanatçıları sizin için derledik...

SÓNAR NEDİR?

sonaristanbul.com

Müzik, teknoloji ve birçok yaratıcı projeyi bir araya getiren Sónar, her yıl Barcelona’da üç güne yayılan festivaliyle elektronik müzik alanında gerçekleşen en geniş kapsamlı etkinliğe imza atıyor. Advanced Music and Congress of Technology’nin uluslararası festivali olan Sónar, 1994 yılında Barcelona’da doğuşundan bugüne Seul, Frankfurt, Buenos Aires, Stockholm ve New York gibi nice şehirde izleyicilerin karşısına çıktı. 24-25 Mart 2017’deyse The Immediate Future (Yakın Gelecek) teması ve Zorlu PSM ev sahipliğinde ilk kez İstanbul’da düzenleniyor.

Müzik yazarları Ricard Robles, Enric Palau ve Sergi Caballero tarafından başlatılan Sónar Festivali, faaliyetlerini yalnızca festival organize etmekle sınırlayan bir oluşum olmadı. Festival kültürüne yeni bir bakış kazandıran Sónar, yaratım aşamalarına yeni boyutlar katmak ve birçok farklı fikri profesyonel seviyelere taşımak için Sónar+D isimli bir aktivite serisini de hayata geçirdi. Dünyanın farklı ülkelerinde buluşmalar, paneller ve etkinlikler düzenleyerek festival kültürünü global anlamda geliştirmek için çabalarını sürdüren Sónar ekibi, etkinliklerini gerçekleştirdiği şehirlerin kültürel birikim ve kimliklerini de festival kurgusunda önemli bir unsur olarak görüyor.

Sónar’ın Holger Czukay, Laurent Garnier ve Mixmaster Morris gibi isimlerin yer aldığı programıyla gerçekleştirdiği 1994 tarihli ilk festivalinden bu yana etkinliğin kapsama alanı her geçen yıl genişledi. Günümüzün en önemli elektronik müzik buluşmalarından biri haline gelen Sónar’ın geçtiğimiz yıl Barcelona’da düzenlenen ayağı, 100’ü aşkın ülkeden 120.000 civarında katılımcıyı ağırladı. Festivalin 2016 programında yer alan isimlerden bazıları King Midas Sound + Fennesz, Acid Arab, Sevdaliza, Oneohtrix Point Never, Alva Noto, iNSANLAR, Keytranada, Skepta ve ANOHNI oldu.

FESTİVALE KATILAN SANATÇILAR

24-25 Mart tarihlerinde Zorlu PSM’nin dört sahnesini eşsiz bir müzik şölenine dönüştürecek olan Sónar İstanbul’un programından açıklanan ilk isimler, elektronik müzik alanında günümüzün en ilham verici işlerine imza atan prodüktör, DJ ve müzisyenler. İstanbul’da ilk kez düzenlenecek olan Sónar’ın programında yer alacak isimleri daha yakından tanıyalım...

Weval

Nasıl biliriz: Şu sıralar elektronik müzik sahnesinde en çok konuşulan gruplardan biri.

Kısaca tanıyalım: Weval, Hollandalı iki arkadaş Harm Coolen ve Merijn Scholte’tan oluşuyor. Köln çıkışlı ünlü plak firması Kompakt etiketiyle yayınlanan albümleriyle büyük sükse yapan, farklı müzik türlerini elektronik müzik çatısı altında toplayan Amsterdamlı ikilinin serüvenini sadece elektronik müzikle kısıtlayamayız. Weval şarkılarında caz, hip hop, krautrock, pop ve funk gibi müzik türlerinin dinamiklerine rastlayabilmek mümkün. İkilinin başarısının asıl sırrı ise, bu türleri organik bir şekilde bir araya getirmekte ve bir bütün oluşturmakta yatıyor. İsimlerinin kendi dillerinde waterval, İngilizce’de ise waterfall’a karşılık gelen anlamı, grubun müziğinin bir yansıması gibi...

Róisín Murphy

Nasıl biliriz: Avangart, deneysel ve dans müziği yaklaşımlarını tek potada eriterek kendine has bir pop üreten İrlandalı müzisyen.

Kısaca tanıyalım: 1990’lı yıllarda birçok hit şarkı yayınlayan Moloko’yla tanıdığımız Murphy, 2000’lerde solo kariyerine odaklandı ve etkileyici albümleriyle karşımıza çıktı. Bu yıl Play It Again Sam etiketiyle dördüncü stüdyo albümü Take Her Up To Monto’yu servis eden Róisín Murphy, uzun zamandır birlikte çalıştığı Eddie Stevens’ın prodüktörlüğünde yine heyecan verici şarkılarla dolu bir albüme imza attı. Enerjik canlı performanslarıyla daha önce de İstanbul’da sahne alan Murphy, geride kalan yılarda Royal T ve Hot Crooked gibi isimlerle düet yaptı.

Clark

Nasıl biliriz: Prestijli plak şirketi Warp Records kataloğunun gediklisi, IDM ve electronica prodüktörü.

Kısaca tanıyalım: İngiliz prodüktör Chris Clark, öğrencilik yıllarında bir öğretmeninin tavsiyesiyle kendine bir drum machine alarak elektronik müzikle ilgilenmeye başlamış. Genç yaşta yaptığı prodüksiyonlarıyla Warp Records’ın dikkatini çeken Clark, ilk uzunçaları Clarence Park’ı yayınladığında henüz 22 yaşındaydı. Sonrasındaki on beş yılda Warp Records kataloğunun en özel yayınları arasında yalan yedi albüm daha yayınlayan Clark, müziğinde her zaman farklı doğrultularda ilerlemeyi öncelik haline getirmiş bir prodüktör.

Floating Points

Nasıl biliriz: Son yılların en heyecan verici prodüksiyonlarına imza atan Sam Shepherd’ın solo projesi.

Kısaca tanıyalım: Manchester doğumlu müzisyen Sam Shepherd, klasik piyano eğitimini tamamladıktan sonra kısa süre içerisinde elektronik müzik alanındaki üretimlerine yoğunlaştı. 2009 yılında yayınladığı ilk EP’si Vacuum’la dikkatleri üzerine çekmeye başlayan Floating Points, Luaka Bop ve Pluto ortaklığıyla 2015 yılında ilk uzunçaları Elaenia’yı servis etti. Birçok farklı ilham kaynağının izlerini takip edebileceğiniz albüm, aynı yıl birçok müzik yayını tarafından yılın en iyi albümleri arasında gösterildi.

Nosaj Thing

Nasıl biliriz: Hip hop ve elektronik müzik harmanına özgün bir yaklaşım getiren prodüktör.

Kısaca tanıyalım: Los Angeles’ta yaşayan prodüktör Jason Chung, şimdiye dek Nosaj Thing adıyla yayınladığı üç albümü ve yaptığı muhteşem remiksleriyle son yıllarda hip hop etkileşimli elektronik müzik sahnesinin en şahsına münhasır isimlerinden biri oldu. Müziğinde dokusal bir yaklaşımı ve akıcı şarkı yapılarına yer veren Nosaj Thing, bugüne dek birçok farklı ülkedeki Sónar Festivallerinde de sahne aldı. Nosaj Thing’in bugüne dek Chance The Rapper, Kid Cudi ve Kendrick Lamar gibi isimlerin albümlerine prodüktör olarak konuk oldu ve HEALTH, Blonde Redhead, Charlotte Gainsbourg ve Philip Glass gibi farklı disiplinlerden müzisyen ve gruplar için remikslere imza attı.

HVOB

Nasıl biliriz: Avusturyalı elektronik pop ikilisi.

Kısaca tanıyalım: 2012 yılında ilk kayıtlarını Soundcloud aracılığıyla servis eden Viyanalı ikili HVOB (Her Voice Over Boys), ilk olarak Stil Von Talent plak şirketinin sahibi Oliver Koletzki’nin radarına girdi. Buradan ilk resmi yayınlarını yapan HVOB, sonraki dönemde Avrupa’nın prestijli festivallerinde sahne almaya başladı. Kendilerine has minimal elektronik yaklaşımını eşine az rastlanır bir melankoli dozuyla harmanlayan HVOB’un 2013 ve 2015 yıllarında yayınlanan iki uzunçaları da belli konseptler dahilinde çeşitli işbirlikleriyle kurgulanmış albümler.

Moderat

Nasıl biliriz: Modeselektor ve Apparat’ın nefes kesen güç birliği.

Kısaca tanıyalım: Elektronik müzik sahnesinin kendi alanlarında önemli çalışmalara imza atmış isimleri Modeselektor ve Apparat’ın ortak üretimlerini yayınladığı mahlası olan Moderat, günümüz müzik sahnesinin en önemli canlı performans ekiplerinden biri olarak kabul ediliyor. Üçlünün geçtiğimiz yıl yayınladığı ve baştan sona inanılmaz bir kurguyla ilerleyen; albüm üçlemesinin son halkası olan III, ekibin onlarca detay ve keşifle dolu müzikal birikiminin ne denli zengin olduğunu bir kez daha kanıtlıyor. Geçtiğimiz kasım ayında Zorlu PSM’de uzun süreler boyunca hafızalarda yer edecek bir performansa imza atan ekip, Sónar İstanbul’la arayı açmadan yeniden aramızda.

Kode9

Nasıl biliriz: İlham verici müzik etiketi Hyperdub’ın kurucusu ve dubstep sahnesinin öncülerinden biri.

Kısaca tanıyalım: Özellikle The Spaceape eşliğinde yayınladığı kayıtlarıyla dubstep türünün en zihin açıcı prodüksiyonlarına imza atan Kode9, elektronik müzik sahnesinin yaşayan efsaneleri arasında bulunuyor. Glasgow doğumlu müzisyen Steve Goodman’ın solo projesi olan Kode9, son albümünü 2015 yılında kurucusu olduğu Hyperdub etiketiyle yayınladı. Hyperdub kataloğunda The Bug, Laurel Halo, Mark Pritchard ve Dean Blunt gibi günümüzün en etkileyici elektronik müzik icracıları ve prodüktörlerinin yer aldığını da hatırlatalım.

Nina Kraviz

Nasıl biliriz: Günümüzde tekno denince akla gelen ilk DJ ve prodüktörlerden biri.

Kısaca tanıyalım: 2006 yılının Red Bull Music Academy katılımcılarından biri olan Rus DJ ve prodüktör Nina Kraviz, bir radyo istasyonu ve bir müzik fanzininde çalıştıktan sonra müzik üretimlerine başladı. İngiltere merkezli tekno ve house etiketi Rekids’ten ilk EP’sini 2009 yılında yayınlayan Kraviz, kısa sürede elektronik müzik sahnesinin en popüler isimlerinden biri haline geldi. Dünyanın dört bir yanında turneler yapan Kraviz, 2014 yılında Trip Records isimli bir plak şirketi kurdu. Söz konusu etiketin 2015 yılında yayınladığı ve tamamı Robert De Niro’dan ilham alan parçalardan oluşan derleme albüm De Niro Is Concerned, şiddetle tavsiye edilir.

Honne

Nasıl biliriz: Nefis synthesizer dokunuşlarıyla karakteristik bir elektronik soul.

Kısaca tanıyalım: Andy Clutterbuck ve James Hatcher’ın Honne ismiyle yolculuğu, henüz iki yıl önce Super Recordings etiketiyle yayınladıkları EP ile başladı. 2015 yılında kendi plak şirketleri Tatemae’yi hayata geçiren Honne, geçtiğimiz yıl Warm On A Cold Night isimli ilk uzunçalarını da bu etiketle servis etti. Stüdyoda iki kişi olarak yarattıkları derinlikli ve sürükleyici atmosferi kalabalık bir orkestra eşliğinde sahneye taşıyan Honne, geride kalan iki yıl içerisinde Avrupa’da birçok festivalde sahne aldı.

Prins Thomas

Nasıl biliriz: Space Disco akımının en dikkat çekici temsilcilerinden biri.

Kısaca tanıyalım: Norveçli prodüktör Thomas Moen Hermansen’in dinleyicilerini anında dans pistindeymiş gibi hissettiren parçalara imza attığı projesi Prins Thomas; electro, progresif rock, krautrock gibi türlerden izler taşıyan Space Disco akımının en üretken isimlerinden biri. Lana Del Rey, Bryan Ferry ve Junior Boys gibi isimler için şahane remikslere imza atan Prins Thomas, aynı zamanda Norveç’in bir diğer ünlü prodüktörü Lindstrøm’la güç birliklerini de sürdürüyor.

Cola & Jimmu

Nasıl biliriz: Müzisyen bir çiftin electronica altyapılarını canlı vokaller ve üflemeli çalgılarla destekledikleri projeleri. 

Kısaca tanıyalım: Finlandiyalı müzisyen/prodüktör Jimi Tenor ve aynı zamanda eşi olan ABD’li şarkıcı, besteci ve görsel sanatçı Nicole Willis’in deep house ve electronica altyapılarını canlı vokaller ve üflemeli çalgılarla destekledikleri projeleri Cola & Jimmu, Willis & The Soul Investigators albümlerinde başlayıp, Tenor’ın Warp Records etiketiyle yayınlanan 2000 çıkışlı albümü Out of Nowhere’de yer alan Call Of The Wild şarkısıyla devam eden iş birliğinin en güncel ve başarılı halkası.

Tim Hecker

Nasıl biliriz: Kanadalı müzisyen ve prodüktör. 

Kısaca tanıyalım: Bugüne kadar Kranky, Alien8, Mille Plateaux, Room40, Force Inc, Staalplaat ve Fat Cat gibi plak firmalarıyla çalısan müzisyen; elektronik müziğe ilgi duymaya başladığında techno’dan ilham alıyordu. Bu ilham, kariyerinin ilerleyen dönemlerinde drone, ambient, noise, glitch ve deneysel elektronik müzikle çeşitlenerek esas kimliğini oluşturdu. Jetone mahlasıyla çağdaş dans gösterileri, ses tabanlı sanat yerleştirmeleri ve minimal techno projeleri için eserler de üreten Tim Hecker; dünyanın dört bir yanında gerçekleştirdiği performanslarıyla günümüz elektronik müzik sahnesinin en önemli figürlerinden biri olmayı başardı.

FESTİVAL İLE İLGİLİ BİLGİLER

Temelleri 22 yıl önce müzik yazarı Ricard Robles ile görsel sanatçılar Enric Palau ve Sergi Caballero tarafından Barselona’da atılan Sónar, bugüne kadar Buenos Aires, Londra ve New York olmak üzere farklı kıtalardaki 27 şehre konuk oldu. Dünyada sanat, teknoloji ve müzikseverlerden yoğun ilgi gören, Barselona’da başlayıp tüm dünyaya yayılan Sónar, gerçekleştiği şehrin kültür sanat sahnesinden beslenerek özgün bir form kazanıyor. Sónar İstanbul, “The Immediate Future” (Yakın Gelecek) teması ile tamamen İstanbul’a özel kurgusuyla sanatseverlerle buluşacak ve katılımcılarına bir festivalden daha fazlasını yaşatacak. 

Sónar Festival bugüne kadar 27 farklı şehirde 53 kez düzenlendi. - Sónar Festlivali’nin düzenlediği şehirler:

Londra (2002, 2003, 2004, 2005, 2009, 2010, 2011) / Lizbon (2002) / Neuchatel (2002) / Hamburg (2002, 2003, 2004, 2005, 2006) / Tokyo (2002, 2004, 2006, 2011, 2012, 2013) / Roma (2003) / São Paulo (2004, 2012, 2013,2015) / Lion (2004) / Guadalajara (2004) / Buenos Aires (2006, 2015) / Seul (2006) / Frankfurt (2007) / Washington (2009) / New York (2009) / Şikago (2010 y 2012) / Cape Town (2012, 2014) / / Toronto (2012) / Denver (2012) / Oakland (2012) / Boston (2012) / Montreal (2012) / Los Angeles (2012) / Johannesburg (2014) / Reykjavík (2013, 2014, 2015, 2016) / Stockholm (2014, 2015 y 2016), Santiago de Chile (2015), Bogotá (2015).

Kaynak: Zorlu PSM\Cem Kayıran

Sónar İstanbul’da kimler var?

Minimal techno, house, tech house ve techno ağırlıklı setiyle Vildan Gündüz; eklektik setleriyle Türkiye’nin en özgün DJ’lerinden biri olan Style-ist; techno, tech house ve house müziğe yer verdiği setleriyle tanınan Büber; Londra’da yaşayan techno ve electronica prodüktörü Villette, dinamo.fm ve Radyo Babylon’daki programlarıyla tanınan Fasitdaire, ülkemizin en deneyimli isimlerinden bir tanesi ve güçlü techno setleriyle tanınan Mabbas, b2b setleriyle Türkiye elektronik müzik sahnesinin en köklü isimlerinden Fuchs ve Cervus; techno, disco ve electronica sound’larından izler taşıyan setleriyle tanınan Doğu Orcan, Sónar İstanbul’da!

Yaratıcılık ve teknolojinin buluşması: Sonar+D

Yaratıcılık ve teknoloji arasındaki ilişki ile ilgili kültürel endüstrilerin dijital dönüşümünü ele alan disiplinler arası buluşma Sonar+D ise müzik, görsel sanatlar, interaktif içerik ve transmedya mecralarındaki yaratıcı sürecin geleceğini şekillendirecek girişimleri sunmak üzere dünyanın farklı yerlerinden uzmanları bir araya getirecek. Ali Demirel, Ryoji Ikeda, NONOTAK, ACCA, Atay İlgün ve çok daha fazlası; Sonar+D kapsamında İstanbul’da!

Sónar İstanbul

Türkiye’de ilk kez 24-25 Mart 2017’de düzenlenecek Sónar İstanbul; iki gün boyunca, 5.000 kişilik kapasitesiyle Zorlu PSM’nin 4 farklı sahnesinde eş zamanlı gerçekleşecek. Elektronik müziğin dünü, bugünü ve yarınını mercek altına alacak festival; yaratıcılık ve teknoloji başlıkları altında müzik dünyasının nabzını tutarak ilham veren konferanslara ve deneyim odaklı atölyelere de ev sahipliği yapacak.

Bu sıra dışı müzik etkinliğinde siz de yerinizi hemen ayırtmak için burayı tıklayın!

Bu haberi okuyanlar bunları da okudu