ANKARA HABERLERİ

Pavyonlara sürgün kararı

Bülent SARIOĞLU
27.06.2010 - 00:00Son Güncelleme :

TBMM, Talatpaşa Bulvarı’nda çevre sakinlerinin şikayeti üzerine incelemeye aldığı pavyon ve eğlence mekanlarının ayrı bir bölgeye taşınmasını kararlaştırdı.

Bülent SARIOĞLU

TBMM Dilekçe Komisyonu bünyesinde oluşturulan alt komisyon, yerinde incelemeyi de kapsayan çalışmalarının ardından raporunu tamamladı. Üst komisyon, raporu kabul etti ve “gereği yapılmak üzere” ilgili bakanlıklar ve belediyelere gönderdi. Rapordaki ilginç tespitler şöyle: “Bölgede oturan kişilerin günlük ve sosyal yaşamlarını sürdürmekte ciddi sıkıntılar çektiklerini dile getirdiler. Çevre sakinlerinin “Dilekçe hakkını kullandığımız için tehdit alıyoruz” şeklinde yakınmaları oldu. Komisyonumuzun elde ettiği tüm bilgi ve belgeler, özellikle eğlence mekanlarının, gürültülü müzik, silah taşıma, uyuşturucu kullanımı, fuhuş, cinsel ve fiziksel taciz gibi çoğu açıkça suç teşkil eden fillerin işlenmesine uygun bir ortam oluşturduğunu ortaya koymaktadır.”

Cinnah ve Arjantin’den farklı

Raporda “Ankara’daki diğer eğlence mekanlarından farklı olarak, bu bölgedeki mekanların kültürel atmosferinden dolayı sıkıntıların baş gösterdiği, bu işyerlerinin daha çok kaba güce ve mafyalaşmaya meylettiği için sorunların yaşandığı, aynı görüntünün örneğin bir Cinnah’ta, Arjantin Caddesi’nde görülmediği, yani bölgedeki işletme tarzından kaynaklanan sorunların da bulunduğu anlaşılmaktadır” denildi.

Kolluk denetimi sıklaştırmalı

“Ankara Valiliği’nde oluşturulacak bir komisyon marifetiyle eğlence mekanlarının imar, sağlık, çevre ve kamu düzeni bakımından gerekli şartları taşıyıp taşımadıkları incelenmeli. Valilik, kamu düzeninin tesisi için eğlence mekanları üzerindeki kolluk denetimi sıklaştırmalı, Talatpaşa Bulvarı’nda MOBESE güvenlik sistemi kurulmalı, anayasal başvuru hakkını kullanan müştekilerin can ve mal güvenliklerinin korunmasında hassasiyet gösterilmeli.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Pavyonlara sürgün kararı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı