Dünya Haberleri

DÜNYA

  Pavlopoulos: ‘Anlaşmalara uyun’ deme sırası bende

  BERLİN
  09.06.2017 - 19:00 | Son Güncelleme: 09.06.2017 - 19:00

  Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopoulos, Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier ile Berlin’de Schloss Bellevue Sarayı’nda bir araya geldi.

  İKİ cumhurbaşkanı, cumartesi günü birlikte Kassel kentine giderek, 14’üncü Documenta Sanat gösterisini açacak. Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopoulos, Berlin’e gelmeden önce yaptığı açıklamada, Almanya’yı kredi konusunda blokeyi kaldırmaya çağırdı. ‘Die Welt’ gazetesine konuşan Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopoulos, “Yunanistan kreditörlerin talep ettiği emekli maaşlarını ve vergi muafiyeti seviyesini düşürerek, yükümlülüğünü yerine getirdi. Almanya Maliye Bakanı Schaeuble şimdi sözünü tutmalı. Schaeuble’yi uzun zamandır tanıyorum. O hep başkalarından anlaşmalara uymalarını istedi. Şimdi Alman Maliye Bakanlığı’na ‘anlaşmalara uyun’ deme sırası bende” dedi.

  ALMANYA BLOKE EDİYOR

  Yunanistan’ın temmuz ayına kadar 6 milyar euro borç taksidi ödemesi gerekiyor. Bunun için taze krediye ihtiyacı var. Euro bölgesi Yunanistan’a 3’üncü yardım paketinde 2018’e kadar 86 milyar euro kredi güvencesi verdi. Ancak bunu tasarruf ve ekonomik reformlar şartına bağladı. Almanya Maliye Bakanı, Yunanistan’ın bu şartları halen yerine getiremediği gerekçesiyle krediyi bloke ediyor. 15 Haziran’da euro bölgesi maliye bakanları konuyla ilgili kararını verecek.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı