DENİZLİ HABERLERİ

PAÜ’de ‘Cumhuriyetin 92.yılında Bilim’ Paneli

IHA
28.10.2015 - 12:03Son Güncelleme :

PAÜ'DE CUMHURİYETİN 92. YILINDA BİLİM PANELİ DÜZENLENDİ

IHA

Denizli Valiliği ve Pamukkale Üniversitesi tarafından ortaklaşa düzenlenen “Cumhuriyetin 92. Yılında Bilim” paneli, PAÜ Fen Edebiyat Fakültesi Prof. Dr. İsmail Çetişli Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.
Panelin moderatörlüğünü Pamukkale Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Selahattin Özçelik yaparken, Prof. Dr. Celal Şimşek, Prof. Dr. Nuri Kolsuz, Prof. Dr. Mehmet Akgün ve Doç. Dr. Güney Çeğin konuşmacı olarak yer aldı. Panele PAÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, Vali Yardımcısı İsmail Kaygısız, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı. Panelin açılışında kısa bir konuşma yapan Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilal Söğüt, bilim alanında geçmişten günümüze nereye geldiğimizi görmek ve gözümüzden kaçırdığımız noktaların farkına varmak için bu panelin iyi bir fırsat olduğunu ifade etti. Arkeoloji alanında Türkiye’de yapılan çalışmaları ve Türk Arkeolojisinin durumu hakkında sunumunu gerçekleştiren Prof. Dr. Celal Şimşek, Anadolu’daki antik kentleri 18.yy’da seyyahların ziyaret etmesiyle Osmanlı’da arkeoloji çalışmalarının başladığını söylerken, 19 yy’ın ortasından itibaren yabancı arkeologlarca çıkarılan eserlerin yurt dışına çıkarılıp müzelerinde sergilendiğini belirtti. Cumhuriyet döneminde Atatürk’ün yaptığı çalışmalarla Türk arkeologların yetişmeye başladığını hatırlatan Prof. Dr. Şimşek, 2014 yılı verilerine göre Anadolu’da yapılan toplam kazı çalışmalarının 257 olduğunu ve bunun 175 tanesinin Türk ekipler tarafından gerçekleştirildiği bilgisini verdi. Panelin ardından Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağcı ve Vali Yardımcısı İsmail Kaygısız konuşmacılara günün anısına teşekkür belgesi ve çiçek takdim etti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Denizli haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Denizli ilinden PAÜ’de ‘Cumhuriyetin 92.yılında Bilim’ Paneli hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Ekim 2015 tarihinde saat 12 03’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça PAÜ’de ‘Cumhuriyetin 92.yılında Bilim’ Paneli haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı