Patronu Proton’u hortumladı, Yunanistan hükümeti el koydu

Hürriyet Haber
11.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Ekonomik kriz içindeki Yunanistan’da ilk kez bir banka devletleştirildi. Yunanistan’da en büyük hissedarının 51 milyon Euro hortumladığı iddia edilen ve toplam zararı 700 milyon Euro’nun üzerinde hesaplanan Proton Bank’a devlet el koydu.

Ekonomi Bakanı Evangelos Venizelos, Yunanistan Merkez Bankası’nın Proton Bank’ın kurtarma operasyonu planını kabul ettiğini açıkladı. Plana göre, “Yeni Proton Bank” kurulacak, faaliyet ruhsatı iptal edilecek eski “Proton Bank”ın tüm mevduat hesapları ve hisse ile tahvilleri (sağlıklı varlıklar) devlet yönetimindeki bu yeni bankaya aktarılacak. Yeni bankada yönetim devlet kuruluşu olan “Finansal İstikrar Fonu” nunda olacak. “Yeni Proton Bank” eski bankanın ıslah süreci tamamlanıncaya kadar “köprü banka” rolünü oynayacak. Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Avrupa Birli?inin (AB) Yunanistan için geçen yıl kabul ettiği 110 milyar Euro’luk kurtarma paketi kapsamında Yunan bankalarının istikrarını sağlamak için 10 milyar Euro’luk FSF oluşturulmuştu. Proton Bank’ın yeniden yapılandırılmasıyla FSF, 3.5 milyar Euro’luk varlığa sahip ülkenin en küçük bankalarından biri olan bankanın tek hissedarı olacak.

Yunanistan’dan İsviçre’ye 20 milyar Euro kaçırıldı

Uluslararası bankacılıkta şeffaflık için faaliyet gösteren Vergi Adaleti Ağı isimli kurulu?un başkanı John Christensen, Yunanların 20 milyar Euro kadar bir meblağı İsviçre bankalarına sakladıklarını söyledi. Atina’da yayınşlanan To Vima gazetesine konuşan Christensen, Yunanlıların mevduat hesaplarını aktarmak üzere Avrupa’nın vergi cennetleri olarak nitelenen, İsviçre, Lüksemburg, Liechtenstein ve Kıbrıs gibi ülkeleri tercih ettiklerini kaydetti. Diğer yandan İsviçre ile yapılabilecek olası bir anlaşmaya ait fikrini de dile getiren Vergi Adaleti Ağı Başkanı, böyle bir anlaşmanın sonuç vermeyeceğini savundu.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı