Patronların borsaya vergi endişesi

Hürriyet Haber
24 Mart 1998 - 00:00Son Güncelleme : 24 Mart 1998 - 00:01

Hisseleri İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda (İMKB) işlem gören şirketlerin sahibi veya üst dözey yöneticileri dün Borsanın İstinye'deki binasındaydılar. Patronlar, İMKB Başkanı Osman Birsen ile kahvaltıda biraraya gelerek sohbet ettiler.

Toplam 180 şirket yöneticisinin davet edildiği toplantıya kötü hava koşullarına karşın 100'ün üzerinde katılım oldu. Koç ve Sabancı Grubu'ndan mali işler koordinatörleri düzeyinde katılım olurken, bazı şirketlerde Üzeyir Garih ve Halit Narin gibi patron düzeyinde katılım vardı.

İZMİRLİLER ERKENCİ

Hisseeleri İMKB'de işlem görne İzmirli şirket yöneticilerin hemen hepsinin dün salah çok erken saatlerde borsanın İstinye'deki binasına geldikleri gözlendi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Burhan Özfatura da dünkü toplantının katılımcıları arasındaydı. Özfatura, kahvaltıda kendisini Büyükşehir Belediye Başkanı olarak değil, Tansaş A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı olarak tanıttı. Davet, şirket patronlarını içerdiğine göre, Özfatura'nın kendisini böyle tanıtmasından doğal bir şey olamazdı.

Kahvaltıda bir konuşma yapan Borsa Başkanı Osman Birsen, İstanbul Sanayi Odası'nın sıralamasında ilk 500 şirket arasında yer alan şirketleri halka açılmaya çağırdı. İSO-500'de yeralan ilk 500 şirketin yalnızca 124'ünün halka açık olduğunu vurgulayan Birsen konuşmasında, bu listedeki bütün şirketlerin sermayelerinin ortalama yüzde 25'ini halka açmaları halinde 15-20 milyar dolarlık kaynak yaratılacağını da söyledi.

Şirketlerin borsaya girmeleri konusunda görüşlerini dile getiren patronlar ise halka açılma konusunda bürokratik işlemlerin fazlalığından yakındılar. Patronların en çok yakındıkları konuların arasında borsaya vergiyi öngören yasa tasarısı da yeraldı.

Vergi tasarısının mevcut haliyle yasallaşması halinde önce yerli yatırımcıların ardından da yabancı fonların İMKB'den çekilebileceğinden endişelen şirket yetkilileri vergi tasarısının sermaye piyasasına zarar vermeyecek şekilde değiştirilmesi yönündeki görüşlerini dile getirdiler.


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı