Patronlara tavsiyeler

Hürriyet Haber
16.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Aralarında IBM, SAP ve Siemens'in de bulunduğu bir şirketler grubu ‘‘2000 Yılı İnisiyatifi’’ adıyla biraraya geldi. Özel ve kamu kuruluşlarını bilgisayar sistemlerini 2000'li yıllara hazırlamaları için uyardılar. Siemens en son 1999 Ocak ayında yaptığı telefon testleriyle tüm telekomünikasyon sistemini gelecek bin seneye hazırladı.

Tarih değişikliğinden sonra her şeyin kusursuz yürüyebilmesi için birçok test yapılması gerekiyor. Hangi makinelerin veya tesisatların bundan etkileneceği sorusunu sadece üreticileri bilebilir. Sene değişimi ile ilgili sürecin başarılı olabilmesi için yöneticilerin alternatif bir plan üretmeleri gerekiyor. İşletmeler için standart software haline gelmiş olan SAP R/3 gibi programlar bile 'do it yourself' metoduyla her işletme tarafından kendine özgü değiştirildiği için bu değişimlere ek bir tarih işlevi katılıp katılmadığı bilinmiyor. Kısaca bir şirket kendi ürettiği programlar dışında hiç bir şeyden emin olamıyor.

Bir çok firma PC-clients'ini değiştirdi ve 2000 yılına emin geçiş sağlayacak Windows-NT kullanımı sağlandı. Bunun yanında zaman kaydını yapan donanım da yeniden düzenlendi. Bir firma için bunun maliyeti oldukça yüksek. Yeni sistemleri kurulan şirketler tarih değişimi sonrası sistemlerinin kusursuz işleyeceğine ilişkin garanti vermeleri gerekiyor. Yatırım fonları üzerinden takip edilen ve bin yıl değişimine ayak uyduramayan şirketler tavsiye edilebilecek yatırım paketi dışına atılıyor. Böylelikle borsa değerlerini bir anda kaybediyorlar.

Şirketinizi kurtarmak için ne yapmalısınız?

Hemen 2000 senesine geçişten sorumlu birini tayin edin.

Detaylı bir riziko analizi yaptırın. Tehlike nerede birikiyor?

Tüm birimleri buna ilişkin sorumluluk altında bulundurun. 2000, yalnızca bilgisayarla ilgili bir sorun değil.

Tüm kullanımların iki rakamlı sene hanelerini kontrol ettirin.

Yeni takılmış olsa da tüm telefon şebekesini kontrol ettirin.

Size sevkiyat yapan veya yedek parçanızı üreten tüm şirketleri soruşturun.

Mikro sayaçlı makina ve tesisatın tarih fonksiyonlarını araştırın. Üretici firmalardan bilgi edinin.

İşletmeye has standart tüm softwareleri kontrol ettirin.

Gerekirse dışarıdan bir uzman görevlendirin.

Her ihtimale karşı acil bir plan yapın.

Bir şirkette neler kontrol edilmeli?

Standart software

Şirkete özgü software

Hardware

İç şebeke

Elektronik veri arşivi

Mikro sayaçla yönlendirilen alet ve tesisatlar (üretim üniteleri, asansörler, kaloriferler, faks aleti, alarm tesisatı, giriş çıkış kontrol mekanizmaları, kasa sistemleri)

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı