Dünya Haberleri

  Patrikhane’de bayram havası

  Yorgo KIRBAKİ/ATİNA
  22.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Fener Patrikhanesi’nin yıllardan beri süregelen önemli bir sorunu çözülüyor. Sen-Sinod Meclisi’nde yer alabilmeleri ve ileride Patrik seçiminin kolaylaşması için Yunanlı metropolitlere Türk vatandaşlığının yolu açılıyor. Patrikhane’ye göre, bu Ruhban Okulu’nun yeniden açılmasından daha önemli bir adım.

  LOZAN Anlaşması’na göre Patrikhane’nin karar organı Sen-Sinod Meclisi’nin üyelerinin ve Patrik’in Türk vatandaşı olması gerekiyor. Ancak son dönemde Türk vatandaşı Ortodoks din adamı yetişmediğinden Patrikhane’de bir süredir bu konuda sıkıntı yaşanıyordu. Türkiye, yabancı Metropolitlerin Türk vatandaşlığı için yeşil ışık yakınca bu sorun, çözülme aşamasına geldi. Vatandaşlık için başvuran yaklaşık 30 metropolitten 15’i mülakata çağrıldı. Hürriyet’e konuşan Patrikhane çevreleri şunları söylediler:

  “Başbakan Tayyip Erdoğan sözünü tutuyor. Bizim için son derece önemli bir karar. Hatta Heybeliada Ruhban Okulu’nun tekrar açılmasından bile daha önemli. Çünkü, Ruhban Okulu mezunlarının Patrikhane’de kalıp kalmayacağı bilinmez. Buna karşı Türk vatandaşlığı alacak metropolitlerle patrikhanenin personel sorunu çözülmüş oluyor. Sporculara Türk vatandaşlığı veriliyor, din adamlarına neden verilmesin?”

  Önemli bir adım

  Avusturya Metropoliti Mihail, dün mülakat için İstanbul Valiliği’ndeki Nüfus ve Vatandaşlık İşlemleri Müdürlüğü’ne başvurdu. Memurlarla Ankara arasında yapılan bir dizi telefon görüşmesinden sonra Mihail’e Türk vatandaşlığı işlemlerinin takibi için bir kişiye vekâletname vermesi söylendi.

  Metropolit Mihail, To Vima gazetesine “Tarihi bir adım söz konusu. Bir zamanlar Türkiye’de yaşayan din adamları Türk vatandaşlığından çıkarılırdı. Türkiye ile Yunanistan arasında önemli bir adım atıldı. Patrikhanenin tarihi merkezindeki geleceği teminat altına alınıyor” diye konuştu.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı