Gündem Haberleri

  Patriği elçiniz görün

  Saffet KORKMAZ / ANKARA
  14.10.2005 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Avrupa Sosyalist Partisi adına Ankara’ya gelen eski Yunanistan Dışişleri Bakanı Papandreu, ‘Rum Patriği’ni en iyi elçiniz olarak görün’ dedi. Papandreu Kıbrıs’ta çözüm için yeni bir deneme gerektiğini söyledi.

  ESKİ Yunanistan Dışişleri Bakanı ve anamuhalefet partisi PASOK’un Yorgo Papandreu, ‘ekümenik’ sıfatını kullandığı Rum Partiği Bartholomeos için, ‘Ortodoks dünyası için Patrikhane Mekke’dir. Ekümenik patriği en iyi elçilerinizin biri olarak görün’ diye konuştu.

  DENEME ZAMANI

  Avrupa Sosyalist Partisi’nin (PES) Türkiye’nin AB üyelik müzakereleri konusunda kurduğu Yüksek Düzeyli Grubu Eş Başkanları, eski Finlandiya Başbakanı Paavo Lipponen ve Yorgo Papandreu, dün Ankara’da çeşitli temaslarda bulundu. Kıbrıs ile ilgili birçok soruya mutahap olan başkanlardan Papandreu, ‘Kıbrıs’ta şimdi yeniden deneme zamanı. Sorunu gözden geçirmek ve iki toplumun kabul edeceği bir çözüm bulmak için ortak değerlerimizi kullanmalıyız’ dedi.

  OLUMLU EĞİLİM

  Türk hükümet yetkililerinde, reformlar ve uygulama konusunda ‘çok olumlu bir eğilim’ gözlemlediğini kaydeden Lipponen ise ekonomik gelişmelerin de çok önem taşıdığını, bu alandaki gelişimin diğer sorunların çözümüne katkı sağlayacağını belirtti.

  BAYKAL’DAN FIRÇA

  Bu arada CHP Lideri Deniz Baykal, görüştüğü Avrupalı eş başkanlara Kıbrıs konusunda sert eleştirilerde bulundu. Lipponen’in 1999 yılında Kıbrıs’ın ön şart olarak getirilmeyeceği konusunda güvence verdiği mektubunu hatırlatan Baykal, Kıbrıs’ın şimdi AB’ye üyelik konusunda önşart haline getirilmesine tepki gösterdi.

  ‘SOLUN HALİ’Nİ SORDU

  Siyasi sohbetlerde sık sık şaka amacıyla ortaya atılan, ‘Ne olacak bu solun hali’ sorusu bu kez Avrupalı bir parlamenterden geldi. Lipponen, dün görüştüğü SHP Lideri Murat Karayalçın’a ‘Ne olacak bu solun hali’ sorusunu yöneltti. Türkiye’deki siyasi sohbetlerin en ironik sorusu yöneltilince SHP’li milletvekilleri kahkahalarla gülmeye başladılar.

  AÇIKLAMAK ZOR

  ‘Keşke bu soruyu sormasaydınız. Bu kadar kısa sürede bunu açıklamak zor’
  diyerek söze başlayan Karayalçın, 2002 ve 2004 seçimlerinde sol ittifak için büyük çaba harcadıklarını anlattı. Karayalçın, ‘Ama biliyorsunuz, insan tek başına evlenemiyor. Bunu başkalarının da istemesi lazım. Tek başına ittifak da yapamıyorsunuz’ dedi.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı