Ege Haberleri

EGE

  Patlayıcıların tipi belirlendi

  Turaç TOP / İZMİR, (DHA)
  15.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme: 14.09.2012 - 16:04

  Gaziemir'de ele geçirilen 17 kilo 200 gram plastik patlayıcının A-4 tipi olduğu ortaya çıktı.

  İZMİR'in Gaziemir İlçesi'nde ele geçirilen ve bir bölümü infilak ettirmeye hazır 17 kilo 200 gram plastik patlayıcının, bidonla toprağa gömüldüğü ortaya çıktı. Türünün A-4 tipi olduğu belirlenen patlayıcının, infilak etmeye hazır haldeki düzeneklerinde etkiyi arttırmak için TNT kalıpları da kullanıldığı belirlendi.

  Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, önceki gün, Foça'da iki askerin şehit olduğu patlamanın ardından yakalanan Y.Ç. ve H.D.'nin ifadeleri ile 155 Polis İmdat telefonuna yapılan ihbar sonrası harekete geçmişti. Gaziemir İlçesi'ne giden ekipler, EVKA-7 Mezarlığı'na çıkan yolun çevresindeki ormanlık alanda, “Ekol” adlı köpeğin desteğiyle yaptığı arama ve kazıda, 4 paket içinde toprağa gömülü 13.5 kilogram plastik patlayıcı, bir sigara kartonuna hazırlanmış üzerinde elektrikli fünye de monte edilmiş patlamaya hazır 2 kilo 400 gram ağırlığında bomba, limon kolonyası kutusu içine hazırlanmış elektrikli fünyesi bağlı 1 kilo 300 gram patlamaya hazır bomba ve 5 elektrikli infilak kapsülü bulundu.

  TÜRÜ BELİRLENDİ
  Kriminal inceleme için laboratuvara gönderilen patlayıcının türünün A-4 tipi olduğu belirlendi. Patlamaya hazır haldeki bomba düzeneklerinde, A-4 tipi plastik patlayıcının, etkiyi arttırmak için TNT kalıplarıyla da güçlendirildiği ortaya çıkarıldı. Bir bidonla toprağa gömüldüğü öğrenilen patlayıcılar üzerindeki parmak izi incelemesinin de devam ettiği kaydedildi. Yetkililer, geçen Haziran ayında aynı bölgeden ele geçirilen 27 kilogram plastik patlayıcıyla bu patlayıcıların bağlantısının yüksek olduğunu, kim tarafından konulduğu ve teslim alınacağının bulunması için çalışmaların çok yönlü sürdüğünü kaydetti.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı