Dünya Haberleri

DÜNYA

  Patlamamış İsrail füzesi 6 kişiyi öldürdü

  Hürriyet Haber
  14.08.2014 - 01:17 | Son Güncelleme:

  Gazze’de İsrail’in saldırıları sırasında patlamadan kalan bir füzenin imha edilme çalışması sırasında infilak etmesi sonucu 6 kişi öldü, 5 kişi ciddi şekilde yaralandı.

  AP haber ajansı için çalışan 35 yaşındaki İtalyan gazeteci Simone Camilli ve Gazze’nin bomba uzmanlarından Taysir Lahum da patlamada öldü. Bu olayın ardından İsrail’den gelen bir açıklama da dikkat çekti. İsrail Hava Kuvvetleri Komutanı Amir Eshel, “İsrail düzenlediği saldırılarda, büyük miktarda mühimmat kullandı. Gazze Şeridi bunun etkilerini yıllarca hissedecektir” dedi. Bu arada, İsrail’in Yediot Ahronot gazetesi, İsrail ile Filistinli taraflar arasında Gazze’de ilan edilmesi planlanan uzun süreli ateşkes görüşmelerinde Mısır’ın yeni teklifinin Gazze’ye hem insan hem de mal giriş çıkışına izin verilmesini içerdiğini iddia etti. Ancak, İsrail ordusu, Gazze sınırındaki askeri varlığını artırmaya başladı ve ek olarak yedek askerleri göreve çağırdı.

  ATEŞKES BİR KEZ DAHA UZATILDI

  Öte yandan İsrail ile Filistinli gruplar arasında Mısır’ın başkenti Kahire’de yürütülen müzakerelerde Gazze’de ateşkesin 72 saat daha uzatılması konusunda anlaşmaya varıldı. Bazı kaynaklar ise ateşkesin 5 gün uzatıldığını belirtti. Böylece 8 Temmuz’dan beri süren ve yaklaşık 2 bin Filistinli’nin yaşamını yitirdiği çatışmalarda üçüncü kez ateşkes sağlanmış oldu. Son ateşkes dün gece yarısı son bulmuştu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı