Gündem Haberleri

  Patenci Tuğba’nın hikayesi AP ajansına haber oldu

  Hürriyet Haber
  16.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  2006 Kış Olimpiyatları’na katılan artistik buz patencisi ilk Türk kızı Tuğba Karademir’in hikayesi, ünlü haber ajansı Associated Press’e konu oldu.

  AİLESİYLE birlikte göç ettiği Kanada’da yaşayan Tuğba’nın anaokulunda başlayan buz pateni serüveninin bu noktaya kadar nasıl geldiğinin anlatıldığı haberde, 23 Şubat’taki finalde onun için bir madalyanın uzakta olmadığı belirtildi. Tuğba Karademir, kendisini izleyecek Türk kızları için "Umarım onlar da benim gibi, bu sporu yapmak için ülkelerinden uzaklara göç etmek zorunda kalmazlar. İnsanlar rüyalarını gerçekleştirmek için yerlerini yurtlarını terk etmek zorunda kalmamalı" dedi. AP’nin haberinde şu ifadelere yer verildi:

  "Tuğba’nın 1990’da 5 yaşındayken Ankara’da, o zamanlar yeni yapılmış bir buz pistinde her hafta sonu sınıf arkadaşlarıyla birlikte paten yapmaya başladığında yeteneği keşfedilmişti. Tuğba, 18 yaş altı gençlerde Balkan şampiyonu olduğunda henüz 12 yaşındaydı ve ailesi tek çocuklarının en iyi şekilde yetişebilmesi için yurtdışına gitmeye karar verdi. Annesi, Türk roket fabrikası Roketsan’daki işini bırakarak kızıyla birlikte Kanada’ya gitti. İşler yolunda gitmez de eşi ve kızı geri döner ihtimaline karşılık babası Ankara’da kalıp restoran işine devam etti. Karademir’lerin Kanada’da hiçbir yakınları yoktu. Annesi için iş, Tuğba için için hazır bir antrenör yoktu. Fakat iki hafta sonra, en iyi öğretmenlerle faaliyet gösteren bir paten okulunun bulunduğu Ontario’nun Barrie kentine yerleştiler. Tuğba okula başladıktan sonra annesi de Pratt & Whitney uçak motoru fabrikasında iş bulunca baba da bir yıl sonra restoranı satıp Kanada’ya gitti ve şimdi aşçıbaşı olarak çalışıyor."
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı