ESKİŞEHİR HABERLERİ

Patates ve meyve posalarından "hidrojen" üretiyorlar

AA / Zehra Aydın
19.12.2014 - 11:09Son Güncelleme :

- Eskişehir'de, üniversite laboratuvarında yürütülen çalışmalar sonucu geliştirilen reaktörle patates ve meyve posalarından ürün kalitesi yüksek hidrojen üretilerek geliştirme çalışmalarına başlandı - AÜ Kimya Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayas: "Analizlerimiz sonucu patates ve meyve posalarının hidrojen için ümit verici ham maddeler olduğunu belirledik. Bu konudaki çalışmalarımız devam etmektedir"

AA / Zehra Aydın

ESKİŞEHİR (AA) - ZEHRA AYDIN - Anadolu Üniversitesi (AÜ) Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nezihe Ayas başkanlığındaki proje ekibi, geliştirdikleri reaktörle fabrika atığı patates ve meyve posalarından hidrojen elde ediyor.

Ayas, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kimya Mühendisliği Bölümü Biyoenerji ve Katalizör Teknolojileri Araştırma Laboratuvarı’nda, meyve posası ve patates atığının süperkritik su ortamında gazlaştırılmasıyla hidrojen ve metan gibi enerji içeriği yüksek gazlar ürettiklerini söyledi.

Sıcaklık arttıkça hidrojenin ürün veriminin yükseldiğini belirten Ayas, "Fabrika atıkları patates ve meyve posasının kompozisyonunu tespit ettikten sonra hidrojen verimini belirleyebilmek için ön çalışmaları laboratuvarımızda mevcut olan yüksek sıcaklık, yüksek basınç reaktörü kullanarak maksimum 450 derece sıcaklıkta çalışmalarımıza başladık. Daha yüksek sıcaklıklarda yüksek hidrojen verimine ulaşılacağından yeni bir reaktöre ihtiyaç duyduk" dedi.

Ayas, daha yüksek sıcaklıklarda kullanıma uygun yeni reaktörün tasarımını kendilerinin yaptığını dile getirerek, bunun ABD'de bir firma tarafından üretildiğini anlattı.

Tasarladıkları reaktörü etkin bir şekilde kullanarak çalışmalarını sürdürdüklerini bildiren Ayas, şöyle konuştu:

"Katalitik ortamda gazlaştırma çalışmaları sırasında oluşan gaz ürün karışımının analizi, mikro gaz kromatografisi cihazı kullanılarak aynı anda gerçekleştirilmektedir. Analizlerimiz sonucu patates ve meyve posalarının hidrojen için ümit verici ham maddeler olduğunu belirledik. Bu konudaki çalışmalarımız devam etmektedir. Gazlaştırma çalışmalarında ticari katalizörün kullanımının yanı sıra farklı heterojen katalizörler sentezlenip karakterize edildikten sonra aktiviteleri belirlenmektedir. Patates atığı ve meyve posalarının süperkritik su koşullarında gazlaştırılması sonucu hidrojen üretimi konusu, Türkiye'de yapılan ilk çalışmadır. Bununla ilgili sonuçlarımız ümit vericidir. Elde ettiğimiz bulguları ulusal ve uluslararası kongrelerde sözlü bildiri olarak paylaştık."

Bu alanda çalışan bilim insanlarından da çalışmalarıyla ilgili olumlu geri dönüşler aldıklarını ifade eden Ayas, en uygun koşulda en düşük maliyette patates atığı ve meyve posasından yüksek verimde hidrojen elde etmeyi hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Eskişehir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Eskişehir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Patates ve meyve posalarından "hidrojen" üretiyorlar haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ESKİŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ
23 Kasım 2017, Perşembe
 • İmsak
  06:00
 • Guneş
  07:44
 • Öğle
  12:55
 • İkindi
  15:28
 • Akşam
  17:45
 • Yatsı
  19:17
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı