Gündem Haberleri

  Patates üreticisi “don, kuraklık ve fiyat” mağduru

  A.A.
  11.07.2007 - 10:53 | Son Güncelleme:

  Türkiye'nin önemli patates üretim merkezlerinden Bursa'nın İnegöl ilçesinde, don ve kuraklık yüzünden rekolte düşüşü yaşayan üreticiler, fiyatın geçen yılın 10 YKr gerisinde olmasından yakındı.

  İnegöl Ziraat Odası Başkanı Niyazi Özbil, ilçeye bağlı Alanyurt beldesinde patates hasadı yapan çiftçi İbrahim Doğru'ya ait tarlada incelemelerde bulundu, üreticilerin sorunlarını dinledi.

  Özbil, çiftçilerin zor şartlar altında geçimlerini sağladıklarını ifade ederken, “Bizzat şahit olduk ki, üretici perişan durumda. Ürettiğinin karşılığını alamadığı gibi bir de zarar ediyor. Yaşanan kuraklık ve don nedeniyle normalde dönüm başına 3 ton rekolte beklerken, 2,5 ton ürün alabildiler. Fiyatlar ise geçen yıl ki fiyatların 10 kuruş aşağısında. Çiftçi ne yapacağını şaşırmış vaziyette” diye konuştu.

  Ülke genelinde 40 ilin kuraklıktan mağdur olan iller kapsamına alındığını, yakın çevredeki Eskişehir ve Balıkesir'in de aynı kapsamda değerlendirildiğini belirten Özbil, bu illerde çiftçilerin borçlarının ertelendiğini, ancak Bursa çiftçisinin yaşadığı kuraklığa rağmen, kapsam dışında bırakıldığını söyledi.
  Özbil, Bursa bölgesinde birçok gölette su sıkıntının olduğuna dikkati çekerek, “Bursa'nın da kurak bir yaz geçirdiği söylenmesine rağmen çiftçimize haksızlık yapıldı. 22 Temmuz seçimlerinden önce ben bu haksızlığın giderilmesini istiyorum. Aksi halde bedel ödemek zorunda kalırlar” dedi.

  1 BARDAK ÇAY 30 YKr, 1 KİLO PATATES 20 YKr”

  Patates üreticisi İbrahim Doğru da dönüm başına 700 YTL masraf yaptığını belirterek, ilaç, gübre, tohum ve mazot gibi girdi fiyatları geçen yıla oranla artış göstermesine rağmen, patatesin satış fiyatının geçen yıla göre 10 YKr düştüğünü söyledi.

  Doğru, hem ürünün fiyatı hem de kuraklık ve don yüzünden rekoltede kayıplar yaşadıklarına işaret ederek, “Dönüm başına 3 ton rekolte beklerken yaşanan don ve kuraklık nedeniyle 2,5 ton mahsul alabildik. Dönüm başına 200 ile 250 YTL arası zararımız var. Bir bardak çay 30 YKr iken biz kilosu 20 YKr'den patates satıyoruz. Bu şartlar altında üretim yapmak akıl karı değil, borçları ödemek ise hiç mümkün değil” diye konuştu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı