MUĞLA HABERLERİ

Patates rağbet görüyor

DHA
06.04.2018 - 13:47Son Güncelleme :
DHA

MUĞLA Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından 'Tütün Tarımına Alternatif Projesi' kapsamında katma değeri yüksek sebze üretim programı çerçevesinde 7 yıldır patates üretim çalışmaları yapılıyor.

Muğla'nın Datça İlçesi Emecik Mahallesi'nde üreticilerden Kenan Ceylan'ın 60 dekar alanda yetiştirdiği patatesin turfanda hasadı tören havasında gerçekleşti. Hasada katılan Muğla Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Yardımcısı Muhammet Sevinç, "Bu güne kadar 6 ilçemizde üreticilerimize ciddi anlamda gelir sağlayacak şekilde çalışmalar yaptık. Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü ile Müdürlüğümüzün teknik personellerinin deneyim ve tecrübelerinin de aktarıldığı çalışmalar sonucu en çok musica ile melody çeşitlerinden verim aldık. Üreticilerimize yüzde 50 hibe desteği ile bin tonun üzerinde tohum temini sağladık. Tütün tarımına alternatif olarak başlattığımız patates üretimi ile hem sertifikalı tohum kullanarak sağlıklı üretime vesile olduk hem de erken turfanda hasadı ile üreticilerimize kazançlı bir gelir kapısı sağlamış olduk" dedi.

Muğla Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü teknik personellerinden Ünal Yılmaz da "2012 ve 2017 yıllarında Seydikemer, Fethiye, Datça, Menteşe, Yatağan, Milas ve Köyceğiz ilçelerimizde patates üretimi için çalışmalarımız artarak devam etmektedir. 2012 yılında 14 çeşit olarak başladığımız çalışmalarımız 2015 yılında 60 çeşide çıkmıştır. Demonstrasyonu yapılan çeşitlerden bazıları çiftçilerimiz ve tüketicilerimiz tarafından verimlerinin yüksekliği, tadı, aroması, hastalık ve zararlılara dayanıklılığı ile çok beğenilmiştir" diye konuştu.

Cavit AKGÜN / MUĞLA, (DHA)

FOTOĞRAF

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Muğla haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Muğla haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Patates rağbet görüyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı