Gündem Haberleri

  Pasinler'de öğretmeni dövenler yakalandı

  Turgay İPEK- Hümeyra PARDELİ- Zafer KUMRU-Kerim BURUCU/ ERZURUM, (DHA)
  05.05.2011 - 07:59 | Son Güncelleme:

  Erzurum'un Pasinler İlçesi'nde öğretmen A.K.'nin darbedilmesiyle ilgili 2 kişi yakalandı. Emniyet tarafından oluşturulan özel ekip tarafından yapılan soruşturma kapsamında 2 kişi tespit edildi. Gözaltına alınan Ü.A. (24) ile K.N. (24) tutuklanarak cezaevine gönderildi.

  Pasinler merkezde bir ilköğretim okulunda Türkçe öğretmeni olarak geçen Şubat ayında göreve başlayan A.K., 6 Nisan günü saat 14.30 sıralarında okuldan eve giderken saldırıya uğradı. Direndiği için saldırganların bıçaklı ve taşlı saldırısına uğrayan öğretmen A.K. ağır yaralandı. Saldırı sonrası yaralı olarak 100 metre mesafedeki anne annesinin evine giden A.K., kaldırıldığı hastanede tedavi altına alındı.

  ÖZEL EKİP ARAŞTIRDI

  Genç öğretmene saldıranları bulmak için Erzurum Emniyet Müdürlüğü, 2009 yılının Kasım ayında evinden Ömer Duygun İlköğretim Okuluna giderken öldürülen Musa Kanğ cinayetini çözen Asayiş Şube Müdürü Şahin Sezer yönetimindeki özel bir ekip görevlendirildi. Öğretmen A.K.’nin saldırgandan kopardığı saçlar, tırnak aralarındaki deri parçaları, tarihi Hasankale’de yakılan öğretmenin çantasından arta kalanlar ve bir mont üzerindeki kan ve diğer izler, İstanbul Kriminal Polis Laboratuvarı’na gönderildi.

  Oluşturulan 15 kişilik özel ekip Pasinler’de bir ay süreyle boş ve metruk binalarla tren istasyonundaki boş vagonları aradı.

  4 ROBOT RESİM ÇİZİLDİ

  Tedavi sonrası taburcu edilen öğretmenin verdiği bilgiler ışığında dört farklı robot resmi profesyonel ressamlara çizdirildi. Pasinler’de bulunan 3 bin 617 hanede yaşayanlar ile genç olanlar mercek altına alındı. Pasinler İlçesinde bulunan internet kafe, kahvehaneler, park ve bahçeler, alış veriş merkezleri, otobüs, dolmuş duraklarında çalışma yapıldı.

  ESKİ OLAYLARDAN YAKALANDILAR

  Soruşturma sürerken, arşiv taraması sırasında Pasinler’de geçen 14 Ocak’ta 15 yaşındaki lise öğrencisi G.D.’nin saldırıya uğraması olayının ardından yakalanan fırın işcisi K.N.’nın uyguladığı yöntemin, öğretmen A.K.’nin saldırı arasındaki benzerlikler polisin dikkatini çekti. Bunun üzerine liseli kız olayında yakalanıp bırakılan K.N.’den, geçen 3 Mayıs’ta DNA testi için çeşitli örnekler alındı.

  İstanbul Kriminal Polis Laboratuvarında yapılan tahlillerde K.N.’nın DNA örnekleri ile öğretmen A.K.’nin çantasıyla birlikte yakılan monttaki kan ve diğer örneklerin birbirini tutması üzerine polis harekete geçti. Önce K.N. ardından tek arkadaşı olan Ü.A. yakalanarak Pasinler Cumhuriyet Savcısı Zehra Demirci Çelik tarafından sorgulandı.

  LİNÇ İHTİMALİNE KARŞI GİZLİ SORUŞTURMA

  İlçe halkının olayı duyması halinde linç girişiminde bulunma olasılığı nedeniyle gizli tutulan soruşturmanın ardından şüpheliler, Pasinler’de nöbetçi mahkemeye çıkarıldı. ’Öldürmeye teşebbüs, cinsel saldırı, kişiyi hürriyetten yoksun kılma ve yağma’ suçlamalarıyla mahkeme, K.N. ve Ü.A.’nın tutuklanmasına karar verdi. Erzurum’a Cinayet Masasına ayrı iki otomobille dörder polis eşliğinde getirilen şüpheliler, E Tipi Cezaevine konuştu.

  ÖĞRETMENİN YAŞAYIP YAŞAMADIĞINI KONTROL ETTİ

  Saldırganlardan Horasan doğumlu ilkokul mezunu ve işsiz olan Ü.A.,  ilçede tek arkadaşının K.N. olduğunu bildirdi. Olayın olduğu 6 Nisan günü K.N.’nin bir öğretmenle arkadaş olarak konuştuğunu ve birlikte görmeye gittiklerini belirten Ü.A., ifadesinde öğretmenin K.N. ile birşeyler konuştuğunu, sonra çıkmaz sokağa girdiklerini söyledi.

  ÖĞRETMEN 'DUR YAPMA' DİYE BAĞIRDI

  Burada arkadaşı kadın öğretmenin "Dur yapma" diyerek bağırmaya başlaması üzerine K.N.'nin belinden bıçağı çıkararak kıyafetlerini kesmeye çalıştığını söyleyen Ü.A., direnmesi üzerine kulağı kesilen öğretmenin tırnaklarıyla K.N.’nin yüzünü çizdiğini ifade etti. Ü.A. bunun üzerine arkadaşının yerden bir taş alarak vurması sonucu öğretmenin bayıldığını söyledi.

  Öğretmenin boğazındaki damarını eliyle tutarak yaşayıp yaşamadığını kontrol ettiğine dikkati çeken Ü.A., olaydan sonra arkadaşı K.N.’nin öğretmenin çantasını aldığını, birlikte Kale’ye çıkarak çantayla içindekileri yaktıklarını belirtti.

  "ÖĞRETMENİN KIYAFETİNİ BIÇAKLA KESTİM"

  Pasinler’de bir fırında geceleri çalıştığını, 2006 yılında Gümüşhane Meslek Yüksekokulu’nda bir süre okuduğunu ifade eden K.N., bir süre önce Pasinler Emniyet Müdürlüğü’nde ifade verdiğini ancak olayı inkar ettiğini belirtti. Yaptıklarından pişman olduğunu anlatan K.N. öğretmen A.K.’nin yanına geldiğini saati sorduğunu, ardından çıkmaz sokağa doğru iterek götürdüğünü bildirdi. Öğretmenin burada kafasını çarparak yere düştüğünü ileri süren K.N. bıçakla elbisesini kestiğini, çocukları görünce olay yerinden kaçtığını ileri sürdü.

  Çantasını alarak çıktıkları Kale’de öğretmenin çantasını ve montuna kan bulaştığı için yaktığını itiraf eden K.N., okulun güvenlik kamerasındaki olay gününden bir süre önce ortaya çıkan görüntüsüyle ilgili olarak, o sırada halasının evine gittiğini iddia etti. K.N. pantolunununda olay sırasında terlediği için sıvı bulunduğunu savundu.

  VALİ ÖZTÜRK, EMNİYET MÜDÜRÜ İLE BASININ KARŞISINA ÇIKTI

  Emniyet Müdürü Halit Turgut Yıldız ve öğretmen olayını gerçekleştiren iki şüpheliyi ekibiyle birlikte yakalayan Asayiş Şube Müdürü Şahin Sezer ile birlikte basın toplantısı yapan Vali Sebahattin Öztürk, ücretli öğretmen A.K.’ya karşı hayati tehlike arz edecek şekilde kasten yaralama, yağma olayının ardından uzman ekibin Pasinler’de 30 Aralık 2009, 21 Mayıs 2010 ve 14 Ocak 2011 günleri meydana gelen benzer olayları analiz ederek işe başladığını bildirdi.

  Toplam dört olayların meydana geliş şekli, metodu, yöntemi ve zamanına bakıldığında, tek başına yürümekte olan kadınlara yönelik olarak gerçekleştirildiği, mağdurelerin metruk binalara çekilmeye çalışıldığı, suç aleti olarak bıçak kullanıldığı, mağdurelerin hayati tehlike arz edecek şekilde sert cisimlerle başına vurulmak suretiyle yaralandıkları yolunda benzerlik gösterdiğini anlatan Vali Öztürk, eşkal bilgileri uyan 280 kişinin ayrıntılı olarak incelendiğine işaret etti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı