Dünya Haberleri

DÜNYA

  Pasifik'te tsunami paniği

  hurriyet.com.tr / DIŞ HABERLER
  11.03.2011 - 12:31 | Son Güncelleme:

  Japonya'da bu sabah meydana gelen 8.9 büyüklüğündeki depremin ardından oluşan tsunami dalgaları, Pasifik Okyanusu'na kıyısı olan ülke ve adaları vurmaya başladı. Saatte 800 km'yi aşan hızla ilerleyen dalgalar, Hawaii adalarının başkenti Honolulu'ya yaklaşık 7.5 saatte ulaştı.

  TSUNAMİNİN VURDUĞU JAPONYA'DAN İLK FOTOĞRAFLAR

  İŞTE SANİYE SANİYE TSUNAMİ ANI / WEB TV

  TSUNAMİ BÖYLE VURDU / WEB TV   

   

  ABD'nin Hawaii eyaletinde bulunan Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi, TSİ 07.46'da meydana gelen depremin ardından Pasifik Okyanusu'na kıyısı olan 50'den fazla ülke için tsunami uyarısında bulunmuştu.

  Söz konusu ülkelerde tahliye çalışmaları devam ederken, bölgedeki panik havası sürüyor. 

  HAWAII: Depremin merkez üssüne 6 bin 500 kilometre uzaklıktaki Hawaii adalarını vuran tsunami dalgalarının boyunun 1.8 metreye ulaştığı bildirildi. Tsunami dalgalarına saatler önceden hazırlıklı olan Hawaii halkının yüksek yerlere sığındığı belirtilirken, dalgaların bölgede fazla bir maddi hasara yol açmadığı ifade edildi.

  Hawaii'de TSİ 11.00 sularında meydana gelen 4.5 büyüklüğündeki bir deprem ada sakinlerinin yaşadığı paniği daha da artırmıştı.

  ABD: Dalgalar, yaklaşık 12 saat sonunda ABD'nin batı kıyısındaki California ve Oregon sahillerine ulaştı. California'da sahil bölgelerinde yaşayan yüzlerce kişi tahliye edildi. California'da dalgaların 2 metreye ulaşmasının beklendiği belirtilmişti.

  ENDONEZYA VE FİLİPİNLER: Küçük çaplı tsunamiler oluştu. Sahile yakın bölgelerde tahliye çalışmaları yapılmıştı.

  RUSYA: Kulin ve Sakhalin adalarından yaklaşık 11 bin kişiyi tahliye ettiğini açıkladı.

  TAYVAN: Tsunami dalgaları zararsız bir şekilde atlatıldı.

  AVUSTRALYA, YENİ ZELANDA VE GUAM: Daha önce verilen tsunami alarmı kaldırıldı.

  KANADA: British Columbia'nın bazı bölgeleri için tsunami uyarısı verildi.

  ŞİLİ: Yetkililerin, vurması muhtemel tsunami nedeniyle halkı yüksek yerlere taşımayı planladığı belirtilirken, Şili Devlet Başkanı Sebastian Pinera, halka alarmda olmaları çağrısında bulundu.

  EKVADOR: Ülkede olağanüstü hal ilan eden Devlet Başkanı Rafael Correa, sahil kesimlerinde oturanlardan acilen yüksek yerlere çıkmalarını istedi.

  Tsunami uyarısı yapılan ülkeler arasında Papua Yeni Gine, Fiji, Meksika, Guatemala, El Salvador, Kosta Rika, Nikaragua, Panama, Honduras, Ekvador, Kolombiya ve Peru da bulunuyordu.

  Japonya sahillerini yerle bir eden devasa dalgaların boyunun Pasifik'teki bazı adalardan daha yüksek olduğu belirtilmişti. Birleşmiş Milletler’den yapılan açıklamada, 30 uluslararası arama ve kurtarma ekibinin Japonya’ya yardım etmeye hazır olduğu belirtildi.

  Pasifikte tsunami paniği

   

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı