Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Pasifik için en gergin zirve

  Hürriyet Haber
  09.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme: 09.09.2012 - 00:57

  Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği’nin (APEC) tarihindeki en gergin zirvelerden biri, Rusya’nın uzakdoğusundaki Vladivostok kentinde başladı.

  SSCB döneminde yabancılara kapalı olan Pasifik kıyılarının en büyük kenti, yabancı devlet adamlarını ağırlıyor.
  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, zirve sırasında APEC liderlerinin ilk kez bir araya geldiği dün Avustralya Başbakanı Julia Gillard’ın babasının ölüm haberini aldığını, bu nedenle liderler toplantısına katılamadığını duyurdu. Bugün sona erecek zirvede ekonomik kriz başta olmak üzere bir dizi küresel soruna karşı “birlik” çağrısı yapılsa da, farklı ülkeler arasındaki ciddi sorunlar çözülemedi.

  Çin sorun yaratıyor

  Dünya ticaretinin yaklaşık yarısını gerçekleştiren 21 üyeli örgüt içinde en büyük anlaşmazlığı bu yıl sınır sorunları oluşturuyor. Çin, Japonya’nın hak iddia ettiği Diaoyu (Senkaku) adaları konusundaki kararlığını zirvede de tekrarladı. Çin’i, diğer APEC üyeleri Vietnam ve Filipinler de başka bölgelerde hak iddia ettiği için eleştirdi.

  ABD ile Rusya vizeleri kaldırır mı

  ABD ile Rusya, Suriye politikası ve füze kalkanı konusunda birbirlerini suçlamaya APEC zirvesinde de devam etti. Ancak iki ülke ilişkilerinde aslında bir bahar yaşanıyor. Soğuk Savaş boyunca birbirlerine düşman olan ülkeler neredeyse vizeleri kaldırma noktasına geldi. ABD, Rus vatandaşlarından aldığı vize ücretini 100 dolardan 20 dolara çekerken, istenilecek belge sayısının da azaltılacağını bildirdi. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Soğuk Savaş döneminde Rusya’ya getirdikleri ticari yaptırımların da bu ay ABD Kongresi tarafından kaldırılmasını umduğunu söyledi.

   

   

   

   

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı