Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Paşa'ya plakete ‘Fazilet’ isyanı

  Hürriyet Haber
  10.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme: 10.09.1998 - 00:01

  İzmit Büyükşehir Belediye Başkanı Sefa Sirmen'in, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Çevik Bir'e plaket vermesi, FP'liler tarafından tepkiyle karşılandı. Sirmen, kendisine, ‘‘İzmitliler adına plaket veremezsin’’ diyen FP Belediye Meclis Grup Başkanı Emin Uygun'a, ‘‘Size yazıklar olsun’’ diye çıkıştı.

  Birinci Ordu Komutanlığı'na atanan ve geçen hafta Kocaeli'nde bazı nezaket ziyaretlerinde bulunan Orgeneral Çevik Bir'e, İzmit Büyükşehir Belediye Başkanı Sefa Sirmen'in plaket vermesi, FP'lilerce eleştirildi.

  Önceki gün yapılan Meclis toplantısında plaket gündeme geldi. FP İl Başkan Yardımcısı ve Belediye Meclisi Grup Başkanı Emin Uygun, Sirmen'e, Orgeneral Çevik Bir'e İzmitliler adına plaket veremeyeceğini, bunu vermek için meclis kararı alması gerektiğini söyledi. Salonda buz gibi hava eserken, Sirmen de Uygun'a, ‘‘Bu plaket neden sadece sizde rahatsızlık yarattı? Sizi kınıyorum. Türk Silahlı Kuvvetleri'ne İzmit halkının büyük çoğunluğu minnet ve şükran duygularını, sevgilerini her zaman muhafaza etmiş ve yansıtmıştır. Ben de bu sevgi ve bağlılığı yansıtan bir plaket verdim. Türk Silahlı Kuvvetleri'ne bağlılıklarını dile getirdim. Siz burada bu eleştiri ile parti düşüncenizi yansıtıyorsunuz. Siz ülkeyi bölmeye çalışıyorsunuz. Size yazıklar olsun. Bu o plaketi sizin partiniz adına vermedim. İzmit halkı adına verdim. Sizin partinizin düşüncesi zaten ortada’’ diye sert bir yanıt verdi.

  Toplantının ardından diğer partilere üye meclis üyeleri de Uygun'u kınadı.

  Toplantıdan sonra konuşan FP'li Meclis üyesi Emin Uygun ise bu tür plaketler verilirken, meclis kararı konusunda ısrar etti ve şunları söyledi:

  ‘‘Orgeneral Çevik Bir'e İzmit halkının minnet, şükran duyguları ile bağlılıklarını ifade eden bir şilt verildi. İzmit halkının devlete karşı bir kalkışması yoktur. Bir ayrılığı yoktur. Şu sıralar minnet ve şükran duyulacak, ordumuzla alakalı bir konusu da yoktur. Bu olsa olsa politikacıların askerin üniformasının arkasına veya Silahlı Kuvvetler'in arkasına saklanma gayretlerinden başka bir şey değildir.’’


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı