BALIKESİR HABERLERİ

Paşaköylüler İmza Kampanyası Başlattı

IHA
31.08.2015 - 16:53Son Güncelleme :

TERMİK SANTRAL İSTEMEYEN PAŞAKÖYLÜLER İMZA KAMPANYASI BAŞLLATTI

IHA

Balıkesir’in Paşaköy Mahallesinde Albayrak firması tarafından yapılması planlanan termik elektrik santralinin yapımının durdurulması için imza kampanyası başlattı. Paşaköy Mahallesi Muhtarı Mustafa İkiz " Cennet Balıkesirimiz’i cehenneme çevirtmeyeceğiz" dedi.
TUİK Meydanında başlatılan eylemde Paşaköy sakinleri özelleştirme kapsamında kapatılan ve ardından 1.1 milyon dolara Albayrak’lara satılan Balıkesir SEKA Fabrikası’nın bulunduğu alana santral kurulmasına tepki göstererek imza kampanyası başlattılar. Paşaköy’lü vatandaşlar burada "Kömür santrali istemiyoruz. Kömür solumak istemiyoruz" şeklinde sloganlar attılar. Paşaköy Mahallesi Muhtarı Mustafa İkiz yaptığı açıklamada SEKA fabrikasının günde 525 ton kömür tüketim yapacak santralin inşaatına başlandığına dikkat çekerek santralin kurulacağı bölgenin 1. sınıf tarım ve hayvancılık bölgesi olduğunun altını çizdi. Muhtar İkiz "Balıkesir içme suyunu karşılayan ikizcetepeler barajına kuş uçumu 2-3 km Paşaköy çevresinde 20’ye yakın köy ve yerleşim birimine 15-20 km uzaklıktadır. Bu bölge göçük ovadır. Bu santral faaliyete geçtiğinde günde 525 ton, yılda ise 173 bin ton kömür yakılacak. Havaya 400 bin ton karbondioksit salınacak. Bin yılda, tarım arazilerine 55 bin ton uçucu kül düşecek. Günlük 10 ton su ile kömür yıkanacak, yer altı sularına karışacak. Kömür santralleri enerji kömür sera gazı salınımı yaratan en kirli enerji türüdür. Tüm Balıkesir ve etki alanındaki köylerde ağır bir hava kirliliği yaşanacaktır. İçme ve kullanma sularının kirlenmesine yol açacaktır. Bölgenin hayvancılık merkezi olması nedeni ile hayvanlarımızın zehirlenmesine yol açacaktır. Başta tüm Balıkesir halkımızı bu imza kampanyasına katılmaya çağırıyoruz. Başta Büyükşehir, Altıeylül ve Karesi Belediye Başkanlarımız, tüm siyasi partilerimiz, milletvekillerimiz kamu kurum ve kuruluşlarına çağrı yapıyoruz. Bu projeyi ve başlanan inşaatı iptal edip durdurun. Bu zehir saçan santrali Balıkesir’in üzerinden çekin. Bu santral iptal edilene kadar biz buradayız. Cennet Balıkesir’imizi cehenneme çevirtmeyeceğiz"dedi. Konuşmanın ardından MHP Milletvekili İsmail Ok kampanyaya imza atarak destek verdi. Bir süre slogan atan gurup daha sonra dağıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Balıkesir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Balıkesir ilinden Paşaköylüler İmza Kampanyası Başlattı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 31 Ağustos 2015 tarihinde saat 16 53’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Paşaköylüler İmza Kampanyası Başlattı haberi güncellenecektir.

BALIKESİR NAMAZ VAKİTLERİ

14 Aralık 2017, Perşembe
 • İmsak
  06:28
 • Guneş
  08:14
 • Öğle
  13:14
 • İkindi
  15:38
 • Akşam
  17:53
 • Yatsı
  19:27
Sayfa Başı