Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Paşa’ya dedim ki

  Enis Berberoğlu
  02 Temmuz 2007 - 00:00Son Güncelleme : 02 Temmuz 2007 - 14:35

  Kimseye kırgın ve dargın değilim. Ama Yaşar Paşa’ya düşüncelerimi anlattım. Ali Bey’le (Babacan) değerlendirme yaptık. Türkiye ile benzer konumdaki piyasalar yüzde 10 arttı. 27 Nisan gerginliği olmasaydı bugün İMKB endeksi 50 bini aşardı. Oysa diğer ülkelerde artarken Türkiye’de endeks yüzde 2 düştü. Yani yüzde 12 kaybımız oldu.

  BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan 27 Nisan bildirisi nedeniyle askere "kırgın ve dargın" olmadığını söyledi, "Ama 27 Nisan’dan sonraki gerginlik yaşanmasaydı, bugün borsa endeksi 50 bini aşardı. Gerginlik yüzde 12 kaybettirdi. Güçlü ekonomi olmadan güçlü güvenlik de olmaz. Modern ordu kurulmaz" dedi.

  Başbakan sözlerini şöyle sürdürdü: "Genelkurmay Başkanı ile konuştuklarımı kimseye söylemedim. Bizim sadakat anlayışımız vardır. Biz birlikte yürüyeceğiz."

  Başbakan Tayyip Erdoğan, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök ile Ankara Temsilcisi Enis Berberoğlu’nun sorularını Balıkesir mitingine giderken ANA uçağında yanıtladı:

  Yaşar Paşa’ya "27 Nisan bildirisini neden verdiniz" diye sordunuz mu?

  Ağzımdan laf almaya çalışıyorsunuz...

  Görüşmede tutanak tutulmadı mı?

  Hayır tutanak yok.

  Peki bu görüşmeyi kimseye anlatmadınız mı?


  Hayır...

  Abdullah Bey’e de mi?

  Hayır ona da anlatmadım. Bizim sadakat anlayışımız vardır. Biz birlikte yürüyeceğiz.

  EN YENİ TANK 20 YAŞINDAYDI

  27 Nisan bildirisi nedeniyle askerlere kırgın mısınız?

  Kimseye kırgın ve dargın değilim. Ama Yaşar Paşa’ya düşüncelerimi anlattım. Ali Bey’le (Babacan) değerlendirme yaptık. Türkiye ile benzer konumdaki piyasalar yüzde 10 arttı. 27 Nisan gerginliği olmasaydı bugün İMKB endeksi 50 bini aşardı. Oysa diğer ülkelerde artarken Türkiye’de endeks yüzde 2 düştü. Yani yüzde 12 kaybımız oldu.

  Ekonomi etkilendi yani...

  Evet kendilerine de söyledim: Güçlü ekonomi olmadan güçlü güvenlik de olmaz. Modern ordu kuruyoruz. Gerçekten de en yeni tankımız 20 yaşındaydı. Şimdi yenileniyor, Leopard tankları alıyoruz. F-35 uçakları, Atak helikopterleri alınıyor.

  TALEBE GÖRE ARZ VERELİM

  23 Temmuz sabahı yeni bir duruş sergileyecek misiniz?

  Nasıl bir duruş beklediğinizi söylerseniz... (Gülerek) Talep neyse ona göre arz verelim.

  Nükteyi bir yana bırakırsak, 23 Temmuz konuşmanız hazır mı?

  Evet bizden barış, birlik ve kardeşlik mesajları duyacaksınız. Başka türlüsünü bizden duymanız mümkün değil. Ama demokrasi dışı yollara başvuranlara yanlış yol tuttuklarını göstereceğiz.

  Eğer yeniden iktidara gelirseniz yorulan bakanları değiştirecek misiniz?

  İlla yorulmak mı gerekir?

  Efendim kibarca soruyoruz...

  Değişiklik tabii ki lazım. Aramıza katılan yeni arkadaşlarımızın kalitesini görüyorsunuz. Grubun 160-170 kişilik bölümünü değiştirdik, boşuna değil...

  Pek olay çıkaran da olmadı...

  Evet belki bir elin parmağı kadar. Çoğu yerde listede olmayan arkadaşlar adaylarla birlikte çalışıyor.

  Meclis başkanlığı adaylığına bakacağız

  Kayseri mitingine Bülent Arınç neden katıldı, acaba TV’de "Abdullah Bey’in adaylığım sürüyor açıklaması yanlıştı" sözünü düzeltmek için mi?

  Bülent Bey dün aradı, meydanları özlemiş. Abdullah Bey’i de aramış. Kendisi gelmek istedi. Ama cumhurbaşkanlığı sürecinde yaşananlar nedeniyle gelmiş olabilir.

  Neden açıkça "Abdullah Gül Cumhurbaşkanı adayımız" demiyorsunuz...

  Bunu şimdiden konuşmak doğru olmaz. Yeni dönemde sayılara bakacağız. Tabloya bakacağız. Ama böyle bir süreçte Abdullah Bey’in takdirini de önemserim. Kesin kararınızı verdiniz mi diye sorarsanız. Karar yok.

  Bülent Bey Meclis Başkanlığı için aday mı?

  Ona da bakacağız.

  367’den az milletvekili çıkartırsanız, uzlaşma arayacak mısınız?

  Bizim şu aşamada Cumhurbaşkanlığı ile ilgili önyargımız yok.

  Peki tek başınıza gelemezseniz koalisyon ortaklığı yerine muhalefeti tercih eder misiniz?

  Kamuoyu araştırmalarına göre oylarımız artıyor. Arazide, meydanda aynısını görüyoruz. Belki üçüncü bir parti kıl payı barajı aşarsa milletvekili sayımızı etkiler ama tek başına iktidarımızı önlemez.

  25 mitingi tamamladık Baykal nasıl yetişir bilemem

  Kayseri mitingini beğendiniz mi?

  Bu mitingle birlikte 25 mitingi tamamladık. Bizden başka Ankara’nın doğusuna giden yok. Baykal daha yeni başladı, nasıl yetişir bilemem. Bahçeli Erzurum’a gidiyor. Zaten gidebileceği bir-iki yerden biri..

  Abdullah Bey sınır ötesi için Meclis’in toplanabileceğini söyledi...

  Genelkurmay ile temas halindeyiz. Diplomatik temaslar sürüyor. Hep söylüyorum, öyle bir şey gerektiğinde toplarım...

  Yani şimdilik bir karar yok..

  Hayır yok.

  Muhalefetle terör polemiğiniz büyüyor...

  Terörden vurmaya çalışıyorlar. Ama Abdullah Öcalan bizim dönemimizde gelmedi ki... Allandı pullandı, İmralı’ya konuldu. O hükümet düşündü, karar verdi, İmralı’ya koydu. Sadece ailesi ve avukatları gidebilsin diye düşündü. Doğru da yaptı. Şimdi F tipine konulsun deniyor.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı