Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Paşa konuştu, piyasa coştu

Hayri ÇETİNKAYA

Genelkurmay Başkanı Hüseyin Kıvrıkoğlu'nun açıklamaları piyasaları coşturdu. Kıvrıkoğlu'nun ‘‘seçimlerin ertelenmesi yanlış olur’’ açıklaması ile coşan borsa dün yüzde 2.5 oranında prim yaptı. Hafta başında yüzde 110'a çıkan bono faizleri de tekrar yüzde 97'ye kadar geriledi.

Genelkurmay Başkanı Hüseyin Kıvrıkoğlu'nun dün Hürriyet'te yeralan şok açıklamaları, piyasalarda tam bir doping etkisi yarattı. Çünkü Genelkurmay Başkanı Kıvrıkoğlu'nun sözleri siyasilere ültimatom niteliğinde de olmasına karşın, piyasaların beklentilerini destekliyordu.

Kıvrıkoğlu'nun ‘‘seçimlerin ertelenmesi ve 312. maddenin kaldırılması sakıncalı olur’’ yolundaki açıklamalarının etkisiyle borsa dün yüzde 2.5 oranında prim yaptı. Borsa endeksi 102 puan yükselerek, 4 bin 169 puana ulaştı.

Sabah hızlı alımlarla açılan borsada hisseler, ilk seansta birara yüzde 4'ün üzerinde yükseldi. Fakat ikinci seansta kár amaçlı satışların gelmesiyle ilk seanstaki yükseliş, ikinci seansta hız kesti. Kár amaçlı satışların da etkisiyle işlem hacmi, günlük 138 trilyon liranın üzerinde gerçekleşti.

FAİZ YÜZDE 97

Kıvrıkoğlu'nun açıklamaları sadece borsa cephesinde değil, faizlerde de tam bir doping etkisi yarattı.

Küskünlerin Meclis'teki girişimleri ile hafta başında yüzde 110'a kadar yükselen bono faizleri de, dün tekrar yüzde 100'ün altına geriledi. Önceki gün çeşitli vadelerde yüzde 102-103 düzeyinde seyreden bono oranları dün 4-6 puan birden geriledi ve yüzde 97'ye kadar indi. Bono oranları bugün düşüşün devam etmesiyle, yüzde 95'i görebilir.

Kıvrıkoğlu'nun açıklamaları bono faizlerinin yanısıra, gecelik oranlarda da 6-7 puanlık düşüşlere yolaçtı. Küskünlerin Meclis'i toplamayı başarmasıyla hafta başında, yüzde 80'lere çıkan gecelik repo dün yüzde 72-73'e geriledi.

TÜRKİYE'YE ÖZGÜ

Bugüne kadar herhangi bir ülkede Silahlı Kuvvetler'in yaptığı uyarı ve benzeri açıklamalar, piyasalarda olumsuz yankılandı. Keza ordudan gelen uyarı veya açıklamalar, söz konusu ülkenin geldiği tehlikenin veya uçurumun da kamuoyuna bir şekilde hatırtılmasıdır. Böyle bir durumun, uyarı ile ortaya konulması ile hiç bir para piyasasında pozitif bir gelişme olarak algılanmaz.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin daha önce siyasilere verdiği 28 Şubat Muhtırası'ndan sonra, piyasaların seyrini yatırımcıların hafızalarından henüz silinmemiş olmalı. O günlerde ülkede tırmanan siyasi krizin etkisiyle, borsada büyük çöküş yaşanırken, faizler de tırmanışa geçmişti.

Fakat Genelkurmay Başkanı Kıvrıkoğlu'nun dün yaptığı açıklama, 28 Şubat'takinden biraz farklı olduğu söylenebilir. Sonuçta bu Ordu'dan siyasilere yapılan bir uyarısıdır.

Herhalde, sadece Türkiye gibi ülkelerde böyle gelişmelere rastlamak mümkün olur.X