Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Paşa, borsaya iki günde yüzde 6 prim yaptırdı

Genelkurmay Başkanı'nın seçimlerle ilgili olarak yaptığı şok uyarının ardından tırmanışa geçen borsa, iki günde yüzde 6 prim yaptı. Borsada son iki günde 291 trilyon (800 milyon dolar) işlem oldu.

Piyasalarda Paşa'nın başlattığı coşku dün de sürdü. Genelkurmay Başkanı Hüseyin Kıvrıkoğlu'nun önceki gün Hürriyet'te yeralan seçime ilişkin açıklamalarından sonra iki günde 242 puan yükseldi.

Söz konusu açıklamaların yayımından önce çarşamba günü 4 bin 67 puandan kapanan İMKB Endeksi, dün 4 bin 308 puana yükseldi. Böylece ‘‘seçimlerin ertelenmesi ve 312. maddenin kaldırılması sakıncalı olur’’ yolundaki uyarılarından sonraki iki günde borsa yaklaşık yüzde 6 oranında yükseldi.

Paşa coşkusu, borsada işlem hacmini de artırdı. Siyasi arenada işleyişin normale döneceğinden umutlanan yatırımcıların İMKB'de alıma geçmeleri sonucu dün işlem hacmi 153 trilyon (420 milyon dolar) lirayı aştı. Kıvrıkoğlu'nun konuşmaları ile başlayan son iki günlük çıkış dikkate alındığında ise işlem hacmi 291 trilyon (800 milyon doları) lirayı buldu.

Haftanın ilk yarısında küskünlerin Fazilet Partisi'nin desteği ile seçimleri erteletmek amacıyla Meclis'i toplaması, borsayı 4 bin puanın altına, 3 bin 909 puana kadar geriletti.

İTTİFAK BOZULUNCA

Fakat Genelkurmay Başkanı Kıvrıkoğlu'nun, 312. maddenin kaldırılmasına ve seçimlere ilişkin yaptığı şok açıklamalar, piyasaları coştururken, Meclis'te işbirliği içinde görülen küskünlerle, Fazilet Partisi'nin de yollarını ayırdı.

Başlangıçta, 312'nin kaldırılması halinde seçimlerin ertelenmesine destek vereceğini açıklayan Fazilet Partisi liderleri, dün her nedense, seçimlerin 18 Nisan'da yapılacağını üzerine basarak söylemeye başlamaları dikkat çekti.

Zaten borsada önceki gün Kıvrıkoğlu'nun sözleri ile başlayan coşkunun dün de devam etmesinde, Fazilet Partisi Lideri Recai Kutan ve Grup Başkanvekili Abdüllatif Şener'in seçimlerin ertelenmeyeceğine ilişkin sözleri etkili oldu.

Ayrıca çoğunluk sağlanamadığı için Meclis'in dün toplanamaması da piyasalardaki iyimser beklentiyi körükledi.

Borsada iyimser hava dün de devam ederken faiz cephesinde biraz tedirginlik vardı.

Önceki gün yüzde 97'ye kadar gerileyen bono oranları dün çeşitli vadelerde 2-3 puan yükselerek, yüzde 99-102'ye yükseldi.

Bono oranlarının yükselmesi, bayram öncesi artan nakit sıkıntısı nedeniyle gelen satışlara bağlanıyor.

Fakat dünkü artışa karşın seçimlerin iptali endişesi ile hafta başında yüzde 110 kadar yükselen bono oranlarının, tekrar aynı seviyemeri görmesi beklenmiyor.X