Partilerden İTO Başkanına eleştiri

Hürriyet Haber
19 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 19 Aralık 2000 - 00:01

DYP Genel Başkanı Hasan Ekinci, İstanbul Ticaret Odası Başkanı Mehmet Yıldırım'ın dünkü açıklamalarını değerlendirirken, "Sayın Ecevit ve Sayın Yılmaz'ın 'alternatifimiz yoktur' sözü, bir demokratik kitle kuruluşunun başkanını böyle konuşturur" dedi.

Ekinci, İTO Başkanı Mehmet Yıldırım'ın, "Milli Güvenlik Kurulu'nun ekonomiye el atması" yolundaki ifadelerine ilişkin, açıklamalarda bulundu.

Hasan Ekinci, "İstanbul, Ankara ve İzmir ticaret odaları başkanlarının, uzun süredir, kağıt üzerindeki ekonomik göstergelerin değil, yaşanan gerçek ekonominin çok ciddi sıkıntılar içinde bulunduğu, harp yıllarında dahi olmayan boyutta olduğunu" ifade ettiklerini söyledi. Ekinci, "TÜSİAD da 'uçurumdan önceki çıkış' olarak değerlendirirken, bu hükümetin hiç kılı kıpırdamamıştır" dedi.

İTO Başkanı Mehmet Yıldırım'ın, Parlamento dışı bir hükümet önerdiğini ifade eden Ekinci, partisinin, Parlamento ve demokrasi dışı, millet iradesine dayanmayan modeli tasvip etmediğini belirtti.

"Başbakan Bülent Ecevit ve Devlet Bakanı, Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz'ın, Yıldırım'ın sözlerine tepki gösterme hakları olmadığını" savunan Ekinci, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Çünkü her ikisi atanmışlığı kabul etmiş, Başbakan ve Başbakan Yardımcısıdır. Demokrasi kuralları dışında, o makamları kabul etmiş ve bu ülkeye ara dönemi yaşatmışlardır. İTO Başkanı da yeni bir ara dönemi önermektedir. Bu Parlamento'da çok alternatif vardır. Sayın Ecevit ve Sayın Yılmaz'ın 'alternatifimiz yoktur' sözü, işte bir demokratik kitle kuruluşunun başkanını böyle konuşturur. Eğer bu Parlamento'da alternatifimiz yoktur deniliyorsa, o zaman bu hükümetin alternatifi ya sokaktır, ya da sandıksız demokratlardır ve ara dönemlerdir. Bu sözleri söyleten, bugünün beceriksiz yönetimidir. Ve tepki göstermeye de hakları yoktur. Bu Parlamento'dan, bu hükümetten daha iyi en az 3, 5 hükümet çıkar. Eğer bu çıkmaz deniliyorsa, millet iradesine ve Parlamento'ya da saygısızlık olur ve dışarıdan, demokrasi dışı dayatmalara ve önerilere çanak tutulmuş olur. Bugün olan budur."

DSP'nin açıklaması

DSP Grup Başkanvekilleri Emrehan Halıcı ve Aydın Tümen, İTO Başkanı Mehmet Yıldırım'ın "Parlamento Dışı Hükümet" önerisinin "demokrasi dışı bir talep" olduğunu belirterek, "bu tür sözde eleştirilerin sahiplerini karanlık günlerin özlemcileri olarak görüyoruz" dediler.

Halıcı ve Tümen'in yazılı açıklamasında, son günlerde bir siyasi partinin lideri ve mensuplarının Başbakan Bülent Ecevit'in sağlığını tartışmaya açtıkları kaydedilerek, bunun seviyeli bir siyaset olmadığı belirtildi. Açıklamada, sözkonusu partinin "güdümünde olduğu" ileri sürülen İTO Başkanı Yıldırım'ın, MGK'nın ekonomiye müdahale etmesi önerisinin "seviye yoksunu bir açıklama" olduğu bildirildi. Açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

"Bu eleştirilerin mantık ve nezaket sınırlarını aştığı, dahası (Parlamento dışı hükümet) gibi demokrasi dışı talepleri içerdiği görülmektedir. Bu itibarla bu tür sözde eleştirilerin sahiplerini karanlık günlerin özlemcileri olarak görüyoruz.

DSP olarak, düşük seviyeli siyaset yapan siyasetçileri de, onların kararlarına eşlik eden kişi ve kimseleri de şiddetle kınıyoruz.

Genel Başkanımız Sayın Bülent Ecevit'in başkanlığındaki 57. Hükümet, sağladığı siyasal istikrar ve uzlaşı sayesinde ülke sorunlarının çözümü için gece gündüz çalışmaktadır. Hükümetimiz, gerek işadamı ve sanayici, gerekse işçi, emekli ve memur çevrelerinin her türlü görüş, öneri ve eleştirilerini saygıyla karşılamaktadır."

Açıklamada, 57. Hükümet'in, son yılların en kararlı, en ilkeli ve en başarılı hükümeti olduğu da savunularak, "Türkiye'de bir yönetim eksikliği yoktur" denildi.

Karanlık tablo çizenlerin, "artık dönemleri bittiği telaşına kapıldıkları için" felaket tellallığı yaptıkları bildirilen açıklamada, "demokrasi kültürüyle kesinlikle bağdaşmayan bu beyanları hayret ve ibretle izlemekte olan vatandaşlarımızın bunlara itibar etmeyeceğine inanıyor ve karanlık günlerin özlemcilerini bir kere daha şiddetle kınıyoruz" görüşü savunuldu. (AA)

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı