Gündem Haberleri

  Partilerden ilk açıklama

  A.A. - ANKA
  22.07.2007 - 19:29 | Son Güncelleme:

  AKP Grup Başkanvekili Salih Kapusuz, “Oylarımız şu an itibariyle yüzde 50 civarında gözüküyor. Nasıl başlarsa öyle gider inşallah” dedi.

  AKP Grup Başkan Vekili Salih Kapusuz, seçim sonuçlarının bekledikleri gibi çıktığını belirterek, “Bu seçim sonuçlarıyla siyasette yeni bir dönem açılmıştır” dedi.

  Kapusuz, AKP Genel Merkezi’nde seçim sonuçlarını değerlendirdi. Sonuçların bekledikleri gibi çıktığını söyleyen Kapusuz, “Millet AKP’nin geçirdiği 5 yılı başarılı buldu, yeni bir 5 yıl daha verdi. İnanıyorum ki bu 5 yılın sonunda milletimiz daha da mutlu olacaktır. Demokrasi kazanmıştır, Cumhuriyet kazanmıştır, halkımız kazanmıştır” diye konuştu.

  Bir gazetecinin DP Genel Başkanı Mehmet Ağar’ın istifa etmesini hatırlatması üzerine Kapusuz, “Hayırlı olsun, bu seçim sonuçlarıyla siyasette yeni bir dönem açılmıştır“ dedi.

  Kapusuz, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ilerleyen saatlerde genel merkeze gelerek, bir değerlendirme yapacağını da söyledi.(ANKA)


  MHP: MECLİS’TE ETKİLİ MUHALEFET YAPACAĞIZ

   MHP Genel Başkan Yardımcısı Cihan Paçacı, MHP’nin Meclis’te etkili bir muhalefet yapacağını söyledi.

  Cihan Paçacı ANKA’ya yaptığı açıklamada, şu anda oyunu arttıran iki parti bulunduğunu, bunlardan birinin AKP diğerinin ise MHP olduğunu belirtti. “Meclis’te sandalyesi bulunmayan MHP, hükümetin yoğun baskısı altında gerçekleşen seçimde oyunu yüzde 100’e yakın oranda artırmıştır" diyen Paçacı, milletin MHP’ye Meclis içinde hükümetin icraatlarını denetleme görevi verdiğini kaydetti. Paçacı, MHP’nin bu görevi etkin biçimde gerçekleştireceğini söyledi.

  MUMCU:  BU SEÇİM DENGELERİ DEĞİŞTİREN BİR SEÇİM OLMAYACAK

  Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, seçim sonuçlarını “DP projesi işletilebilseydi dengeleri değiştirecek bir sonuç almak mümkün olacaktı” şeklinde değerlendirdi.

  ZEKİ SEZER’DEN İLK DEĞERLENDİRME  

  DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, seçimlerle ilgili ilk sonuçları “Bundan sonra Türkiye’nin önüne yeni ve ciddi projeler koymak lazım” sözleriyle değerlendirdi.

  Zeki Sezer, seçim sonuçlarını değerlendirdi. Sezer, seçim sonuçları için şöyle konuştu:

  “Bundan sonra Türkiye’nin önüne yeni ve ciddi projeler koymak lazım. Biz DSP olarak sağduyuya, ama toplumun sorunlarını çözecek projelere destek vereceğiz. Bu konuda biz üzerimize düşen görevi yapacağız.”

  ATALAY:  SONUÇLAR SÜRPRİZ DEĞİL

  Devlet Bakanı Beşir Atalay, AK Parti'nin aldığı oy oranının kendileri için sürpriz olmadığını belirterek, bu oy oranını beklediklerini söyledi.

  Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünün Hilton Otelinde kurduğu basın merkezini ziyaret eden Atalay, "Bizi memnun eden, ülkemizde çok huzurlu bir seçim kampanyası dönemi geçirdik. Bizi ilgilendiren buydu" dedi.

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bir açıklama yapmadan seçim konusunda bir değerlendirmede bulunmayacağını kaydeden Atalay, yürütülen seçim kampanyasında bütün adayların düşüncelerini ifade etme şansı bulduğunu, bunda da basının önemli bir hizmeti olduğunu söyledi.

  Bugün de seçim ortamının huzurlu geçtiğini belirten Atalay, "Bizi, başta ilgilendiren buydu, sonuçları izliyoruz" dedi.

  Atalay, Hilton'daki basın merkezini ziyaret eden A.A Genel Müdürü Hilmi Bengi ve Genel Müdür Yardımcısı Tahsin Aktı ile de bir süre seçim sonuçlarını izledi.

  Yabancı basın mensuplarıyla da bir süre sohbet eden Atalay, bir yabancı basın mensubunun "Aldığınız oy oranında sandalye elde edemeyeceksiniz, bu acı bir zafer mi?" sorusu üzerine, bunun seçim sisteminin bir sonucu olduğunu söyledi. Basın mensubunun, "Seçim kanunu değiştirecek misiniz?" sorusunuysa "Erken demeç vermeyelim, sonuçları bekleyelim" şeklinde yanıtladı.

  Bu arada Atalay, Demokrat Parti Genel Başkanı Mehmet Ağar'ın istifası konusunda yorum yapmaktan kaçındı.

  "45 GÜN SONRA YİNE HALKIN KARŞISINA ÇIKARIZ"

  22 Temmuz'da Adana'dan milletvekili seçilen AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, cumhurbaşkanı seçiminin yeni TBMM'de gerçekleşeceği umudunda olduğunu belirtip, “45 gün içinde seçilmezse, yine halkın önüne çıkarız. Halk gereken cevabı verir” dedi.

  Seçim sonuçlarını aldıktan sonra Ankara’ya dönen Fırat, bu seçimin mesajının ‘egemenliğin kayıtsız şartsız millette olduğunun bir kez daha altının çizildiğini’ söyledi.

  “Çünkü başka yerlerde arayanlar vardı” diye konuşan Fırat, genel başkanları Recep Tayyip Erdoğan'ın uzlaşma çağrısının devam edeceğini belirtirken de uzlaşma ile dayatmanın ayrılması gerektiğini istedi.

  AHMET TÜRK: BU SEÇİM BİZİM İÇİN RÖVANŞTI,

  MARDİN’den DTP’nin desteklediği Emine Aynı ile resmi olmayan sonuçlara göre milletvekili seçilmesi kesinleşen DTP eski Genel Başkanı Ahmet Türk, geçmişte dokunulmazlıklarının kaldırılarak meclisten atıldıklarını belirterek, “Bu seçim bizim için bir rövanştı” dedi.

  Seçim sonuçların Mardin’de takip eden Türk, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kendilerinin Türkiye’de yeni bir sayfa açılması ve gerginliğin ortadan kalkması için çaba sarfedeceklerini belirten Ahmet Türk, şöyle konuştu:

  “Kürt sorununun sivil, barışçıl yöntemlerle çözülmesini istiyoruz ve bunun için gayret edeceğiz. Tabii ki bizim bakış açımız yeterli değil. İktidarın da uzlaşı ve diyalog kültürünü geliştirmesi gerekiyor. Böyle bir gelişme olursa Türkiye gerginlikten kurtulur. Türkiye Ortadoğu’da güçlü ve saygın bir devlet haline gelir.”

  Seçimlerde bazı illerde hesaplarının tutmadığını kaydeden Türk, şöyle devam etti:

  “Ağrı, Kars, Adıyaman gibi illerde hesabımız tutmadı. Bizim hedefimiz 28- 30 milletvekiliydi. Ama bu durumda hedefimizin biraz gerisine gittik. Ama sonuç olarak grup kurma şansımız var. Zaten amaçladığımızda buydu.”

  AKP’nin seçim sürecinde halkı tehdit ettiğini öne süren Türk, “Erdoğan, ‘Tek başıma iktidara gelmesem çekilirim’ dedi. ‘MHP ve bağımsızlar meclise girirse gerginlik olur’ açıklamaları antidemokratikti. Seçim esnasında diğer siyasi partilerle ilgili bu şekilde yorum yapması, halkı tehdit etmesi doğru değildi. Başbakan demokrasiye, halkın iradesine inanmak istemiyor. Bizim oylarımızda büyük bir düşüş yok. Ancak AKP bölgede çok güçlü çıkması bizide etkiledi. Arkadaşlarımızla bir araya gelerek mecliste grup kuracağız” diye konuştu.

  Geçmişte haksız bir tavırla karşı karşıya kaldıklarını savunan Ahmet Türk, “Dokunulmazlıklarımız kaldırılarak parlamentodan atıldık. Bu seçim bizim için bir rövanştı ve aldık. Bizim bağımsız adaylarla meclise girmemiz çok önemli bir şeydir” dedi.

  ‘BAYKAL İSTİFA ETMELİ’

  Mehmet Ağar’ın seçimlerden yenilgiyle çıkarak istifa etmesine de değinen Ahmet Türk, şunları söyledi:

  “Mehmet Ağar daha önce de başarılı olmaması halinde istifa edeceğini zaten söylemişti. Buna benzer mesajlar vermişti. Seçim sonuçları gerçekten DP için büyük bir yenilgidir. Mehmet Ağar bu yenilgiden sonra o partinin başında kalması hoş olmazdı zaten. Verdiği karar doğru ve yerindedir. Türkiye’de başarız olan bütün liderlerin böyle kararlar alması gerekiyor. Avrupa’da dünyanın birçok yerinde bu oluyor. Başarısız olan liderler başkasına devrediyor. CHP’nin de aslında böyle bir şeyi gözden geçirmesi gerekiyor. CHP aldığı oy oranıyla Deniz Baykal’ın istifasını gündeme getirmelidir.”

  Türk, daha sonra Yenişehir semtinde DTP İl Binası önünde toplanan yaklaşık 200 kişinin düzenlediği şenliğe katıldı. Zafer işaretleri ve kadınların zılgıtlarıyla karşılanan Türk’ün elini bazı DPT’liler öperek kutladı, bazıları ise boynuna sarılabilmek için meydanda izdihama neden oldu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı