ANKARA HABERLERİ

Partiler bayramlaşıyor

Hürriyet Haber
20 Ağustos 2012 - 14:27Son Güncelleme : 20 Ağustos 2012 - 14:34

YEREL HABERLER ANKARA

Hürriyet Haber

MHP heyeti, CHP'yi ziyaret etti. Ziyarette terör ve CHP'nin Meclis'i olağanüstü toplantıya çağırması konuşuldu.
 Genel Başkan Yardımcısı Emin Haluk Ayhan başkanlığındaki MHP heyetinde Antalya Milletvekili Mehmet Günal, Kadın Kolları Genel Başkanı Şennur Şenel, CHP'ye bayram ziyaretinde bulundu.
 CHP'de heyetleri Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Parti Meclisi (PM) Üyesi ve Ankara Milletvekili Levent Gök ile PM Üyesi Gül Çiftçi karşıladı.
 Herkesin bayramını kutladığını belirten Haluk Ayhan, Türkiye'nin sıkıntılı bir dönemden geçtiğine işaret etti.
 Ayhan, şöyle konuştu:
 “Nereden bakarsanız bakın içeride meydana gelen olayların benimsenmesi mümkün değil. Bugün meydana gelen olaylar milletimiz tarafından tasvip edilmeyen olaylar. Daha önce bu işlerden sorumlu olan hükümet mensuplarının bu işlerde bitarafmış gibi davranması olayı benimsememesi, önlem almaması üzüntü verici. Gerçekten uygulanan politikaların nihai olarak getirdiği nokta bugünkü noktadır. Eğer Habur olmasaydı Oslo olmazdı. Oslo olmasaydı birkaç gün önce meydana gelen olaylar olmazdı. Bunlar milletimiz açısından üzüntü verici olaylar. Teröre karşı ciddi önlem alınmalı. Dimdik, hep birlikte ayakta durmamız gerekiyor.”
Umut Oran da bayramı buruk kutladıklarını ifade ederek, halkın büyük bir kısmının hükümetin politikalarından rahatsız olduğunu ileri sürdü.

Bölgede ordu ile geziyorlar

Türkiye'de olağanüstü bir dönem yaşandığına işaret eden Oran, “Başbakan, İçişleri Bakanı bölgede ordu ile geziyor” dedi.
 Siyaset kurumunun, bu konuları siyasete alet etmeden çözüm üretmesi gerektiğini kaydeden Oran, şöyle konuştu:
 “Biz bu nedenle parlamentoyu göreve davet ettik, savaş döneminde bile kapanmamış Gazi Meclis'i göreve davet ettik. MHP'den bize destek vermesini bekledik. Bu tablonun tek suçlusu AK Parti. AK Parti parlamentoya gelmeli, hesap vermeli, çözüm için bizlerle beraber ortak aklı geliştirmeli. Bu noktada ben gerçekten MHP olarak bizim bu anlayışımızı, iyi niyetli yaklaşımımızı desteklememiş olmanız bizi üzdü. Bunu bir sitem olarak değil, ama gerçekten böyle samimi bir ortamda paylaşmak istedim. Hükümetin görevini doğru yaptıracak tek aracımız var; milletin iradesinin tecelli ettiği yüce Meclis.”
 MHP Genel Başkan Yardımcısı Emin Haluk Ayhan da bu sözler üzerine MHP'nin terör karşısındaki duruşunun herkes tarafından bilindiğini anımsattı.
 Terör sorunu olduğunu ve devletin bir parçasının koparılmak istendiğini belirten Ayhan, bu duruma karşı olduklarını yineledi.
 Ayhan, şunları kaydetti:
 “Geldiğimiz nokta itibarıyla AKP de diğer siyasi partiler de başladıkları noktaya geri dönmüşlerdir. Dolayısıyla MHP'nin görüşleri haklılık kazanmıştır. Parlamentonun toplanması hususunda da biz orada gerçekten vatanın savunmasını yapan güvenlik kuvvetlerimizin o esnada kendilerine yönelik konuşmaların olacağı bir ortamı benimsemiyoruz. Orada Türkiye için çalışan insanların güvenlerini sarsmanın yerinde olmadığı kanaatindeyiz.”
 Levent Gök, geçtiğimiz günlerde Tunceli'de olduğunu anımsatarak, “kent merkezi dışında devletin hakimiyetinin olmadığını gördüğünü” ileri sürdü.

 DP ve İP de ziyaret etti
 
 CHP'yi ziyaret edenler arasında Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı Ertan Küçükay ile Şahap Yaralı yer aldı.
 Gündemin yine terör olduğu ziyarette, Küçükay, hükümetin Türkiye'nin sorunları yerine Suriye ve Arakan'daki gelişmelerle daha yakından ilgilenmesini “Eve lazım olan camiye haramdır” sözüyle eleştirdi.
 DP'nin ardından Genel Başkan Yardımcısı Bayram Yurtçiçek başkanlığındaki İşçi Partisi heyeti de CHP'yi ziyaret etti.

AK Parti heyeti geziyor

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz, “Cahiliye dönemlerinde bile mukaddes sayılan aylarda o cahil insanlar savaşmaz o dönemi pas geçerlerdi. Ama üzülerek ifade ederim ki bu devrin cahilleri, canileri bu konuda ise maalesef o duyarlılıklardan fersah fersah uzak
 ve insanlıktan nasibini almamış güruh olarak yollarına devam ediyor, kan ve
 gözyaşına fırsat veriyor” dedi.
 Ramazan Bayramı dolayısıyla AK Parti Genel Merkezi'ni Büyük Birlik Partisi (BBP), Demokrat Parti (DP) ve Demokratik Sol Parti'nin (DSP) bayramlaşma heyetleri ziyaret etti.
 
 BBP ile bayramlaşma
 
 BBP Genel Başkan Yardımcısı Selahattin Şenliler başkanlığındaki heyet, terör örgütüyle bir siyasi partinin ortaya çıkan görüntülerinin kendilerinde “infial uyandırdığını” belirtti.
 Şenliler, “Osmanlı Mebusan Meclisi'ndeki Ermeni, Rum milletvekillerinin dağdaki komitacılarla işbirliği yaptığı gibi bir izlenim, çağrışım edindik. 1910'lardaki, 1915'lerdeki Meclisi Mebusan'daki gayrimüslim vekillerin Hınçak ve Taşnak komitacılarıyla işbirliğini andırır gibi bir fotoğrafla karşı karşıya kaldık. Milletimizin hafızasında bu nüksetti” dedi.
 BBP'nin Güneydoğu'daki Kürtlerle terör hadisesinin hiçbir alakası olmadığına inanan ve bu şekilde siyaset geliştirdiğini bildiren Şenliler, milletin feraset, sağduyu sahibi olduğunu ve bunların da üzerinden geleceğine inandıklarını ifade etti.
 AK Parti Genel Başkanı Yardımcısı Kapusuz da bayramların, ortak değerlerin vermiş olduğu manevi hazzı ve güzellikleri yaşamak için büyük bir fırsat olduğunu dile getirdi.
 Kapusuz, şunları kaydetti:
 “İnsanlıktan nasibini almamış, eli kanlı caniler maalesef hiçbir kutsalı olmadığı için bu milletin değerlerine de saygısızlık gösteriyorlar. Cahiliye dönemlerinde bile mukaddes sayılan aylarda bile o cahil insanlar savaşmaz o dönemi pas geçerlerdi. Ama üzülerek ifade ederim ki bu devrin cahilleri, canileri bu konuda ise maalesef o duyarlılıklardan fersah fersah uzak ve insanlıktan
 nasibini almamış güruh olarak yollarına devam ediyor, kan ve gözyaşına fırsat
 veriyor. Bunları milletimiz de bizde ibretle takip ediyor ve kaydediyoruz. Açıkçası bu milletin sabrını, tahammülünü, hoşgörüsünü zorlamak isteyenler bir sonuca ulaşabileceklerini ümit ediyorlarsa nafile, boş bir hayal peşindeler.”
 
 DSP ve DP heyetlerinin ziyareti
 
 AK Parti'yi daha sonra sırasıyla DP Genel Başkan Yardımcısı Erkan Küçükay ile DSP Genel Başkan Yardımcısı Tufan Vural başkanlığındaki heyetler ziyaret ederek, bayramlaştı.
 DSP Genel Başkan Yardımcısı Tufan Vural, Türkiye'de yaşanan sıkıntılar olduğunu AK Parti'nin de iktidar partisi olması nedeniyle bu sıkıntıları daha yoğun bir şekilde yaşadığını belirterek, “Bayram günü iyi dilek ve temennilerde bulunmak istiyoruz. Huzurun, barışın ve refahın en kısa zamanda ülkemize ve bölgemize tekrar egemen olmasını diliyoruz” diye konuştu.
 Salih Kapusuz da DSP camiasının bayramını tebrik ederek, DSP Genel Başkanı Masum Türker'e selam gönderdi.
 Siyasi partilerin demokrasi için önem arz ettiğini belirten Kapusuz, “Bu kurumların oluşturduğu gelenekler, kendi arasındaki irtibatlar demokrasi için çok önemlidir” dedi.
 Siyasi partilerin birinci görevinin millete hizmet olduğunu dile getiren Kapusuz, şöyle devam etti:
 “Bazen görev gereği iktidarda olursunuz, bazen muhalefette, ama aslolan milletin birliği, dirliğine hizmet etmektir. Bu memleket için her türlü çaba takdire şayandır. Geçmişte iktidar deneyimi yaşamış bir siyasi partisiniz, dolayısıyla zorlukların, iktidardaki yaşanan sıkıntıların ne olduğunu bilen bir partisiniz. Türkiye, şükürler olsun her geçen gün çok daha iyiye, güzele doğru yol almaktadır. Dünyanın büyük ekonomileri arasında yer almaya devam ediyor. Türkiye, dünyadaki krize rağmen bundan en az etkilenen bir ülke olmanın rahatlığını yaşıyoruz. Elbette bayram günlerinde güzel şeyler konuşacağız, güzellikleri ifade edeceğiz. Çünkü diğer zamanlarda herkes her şeyi her zaman konuşma imkanına sahip. Demokratik bir hukuk devletinde her şey her zaman konuşulabiliyor. Bayramda, milletimizin huzursuz olmayacağı söylemlerinin ifade edilmesi mutluluğa katkı verecektir.”
 Siyasi partiler arası bayramlaşma ziyaretlerinin ardından AK Parti'de öğlenden sonra teşkilatla bayramlaşma programı düzenlenecek.
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Partiler bayramlaşıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 20 Ağustos 2012 tarihinde saat 14 27’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Partiler bayramlaşıyor haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Ağustos 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:12
  • Guneş
   06:00
  • Öğle
   13:02
  • İkindi
   16:47
  • Akşam
   19:43
  • Yatsı
   21:17
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı