Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Parti kuracak

  Hürriyet Haber
  17 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 17 Aralık 2000 - 00:01

  FP'li Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, partisinin kapatılması halinde başkanlıktan çekilip, liderliğini üstleneceği bir parti kuracağı sinyalini verdi.

  FP milletvekili ve örgüt yöneticileriyle bir süredir gizli görüşmeler yapmaya başlayan Gökçek, Anayasa Mahkemesi'ndeki davayla ilgili olarak, ‘‘FP kapatılacak gibi görünüyor’’ değerlendirmesinde bulundu. Görüştüğü milletvekili ve örgüt yöneticilerine, partinin kapanması olasılığına karşılık kendisinin ileriye dönük planlarını da anlatan Gökçek, ‘‘Tayyip Bey olsa tabii ki ben ona tabi olurum. Ama Tayyip Bey yasaklı. Parti eğer odaktan kapanırsa Abdullah Gül'e, Bülent Arınç'a, Abdullatif Şener'e de yasak gelebilir. O zaman bir ben kalıyorum’’ dedi.

  ÖZAL MODELİ OLACAK

  Gökçek, ‘‘Parti kapandığında Erbakan Hoca kesin kendi partisini kurar, ama o partinin şansı olmaz. Benim kuracağım partinin şansı olur. İlk seçimde bir numara olabiliriz’’ dedi. Uzun bir süreden beri kamuoyu araştırmaları yaptırdığını da belirten Gökçek, ‘‘Millet yeni arayış içinde. Bu arayışın adresi de benim’’ dedi.

  ‘‘Benim aklım, gözaltına alındıktan sonra başıma geldi. Bizim dışımızda da bir dünya var. Mutlaka o dünyaya da açılmamız, o dünyayla da uzlaşmamız lazım. Bunu sağlayacak olan da benim’’ diyen Gökçek, kurmayı planladığı parti için ise kuruluşunda kendisinin de görev aldığı Turgut Özal'ın ANAP'ını model aldığının işaretlerini verdi.

  Gökçek, ‘‘Kapatma kararı çıkarsa parti ikiye bölünür, gelenekçiler ve yenilikçiler kendi partilerini kurar’’ açıklamaları nedeniyle parti yönetiminin boy hedefi haline gelmişti.

  Bu arada FP kulislerinde, Gökçek'in bu çıkışlarından yasaklı lider Necmettin Erbakan'ın da rahatsız olduğu ve yaklaşık 6 aydır kendisine görüşmek için randevu vermediği öne sürüldü. Gökçek'in, FP milletvekilleriyle görüşmelerinde de bundan yakındığı ve ‘‘Birkaç nikah töreninde bir araya geldik, ama 6-7 aydır kendisini ziyaret edip görüşemedim’’ dediği öğrenildi.

  Belediyeyi bırakacak

  Belediye başkanlığının yanı sıra parti liderliğini de yürütüp yürütemeyeceğini araştırdığı öğrenilen Gökçek, belediyeden çekilebileceğinin sinyallerini verdi. Gökçek, milletvekillerine, ‘‘Benden sonra belediyede yerimi alacak kişiyi bile şimdiden belirledim’’ dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı