Parti harcamalarına ‘parfüm ayarı’ yaptılar

Nuray BABACAN/Bülent SARIOĞLU- ANKARA
13 Şubat 2011 - 00:00Son Güncelleme : 12 Şubat 2011 - 20:46

TBMM Genel Kurulu, iki haftadan beri görüşmeleri süren Torba Tasarı’da, farklı kesimleri ilgilendiren bir dizi düzenlemeyi daha kabul etti. Buna göre, sigara yasağına uymayanlara katlamalı ceza gelecek. Siyasi partiler daha kolay harcama yapabilecek. Torba Tasarı’nın önceki gece kabul edilen 8’inci bölümündeki düzenlemeler şöyle:
Sigara yasağına sıkı denetim
Sigara yasağı konusunda yükümlülüklerini yerine getirmeyen işletme sorumluları, işletme iznini veren kurum yetkilileri yerine, denetimi yapan yetkililer tarafından önce yazılı olarak uyarılacak. Buna rağmen yükümlülüklerini yerine getirmeyenlere “mahalli mülki amir” tarafından 1000-5000 TL arasında para cezası verilecek. Ceza kesildiği halde, fiilin tekrarlanması halinde ceza bir kat artırılacak.
Siyasi partilerin mali denetimi Anayasa Mahkemesi’nce yapılacak. Ancak, denetim, siyasi partilerin amaçlarına ulaşmak için yapılmasında fayda görülen faaliyetleri daraltacak veya bu faaliyetlerin denetimi, yerindeliğini içerecek şekilde yapılamayacak. Bu düzenlemeyle AK Parti’nin denetimi sırasında genel başkana alınan parfümün giderden sayılamayacağı gibi kararlar alınamayacak.
TOKİ’ye istisnada sınır kalktı
AK Parti milletvekillerinin önergesiyle Kamu İhale Yasası’nda değişiklik yapıldı. Buna göre, TOKİ’nin toplu konut projelerinin yanı sıra sosyal tesis, kamu hizmet binaları başta olmak üzere tüm projelerinde kolaylıklar sağlanacak. Bu projelerde, ihale yasasındaki kamulaştırma, mülkiyet, arsa temini, imar işlemleri ve uygulama projesine ilişkin şartları aranmaksızın ihale yapılabilecek.
Olağanüstü Hal Bölgesi ve kalkınmada öncelikli yörelerde teşvik alıp tamamlanmayan projelere bir şans daha tanınacak. Yatırımların ve istihdamın teşviki kapsamında bedelsiz olarak devredilen taşınmazlar için verilen sürelerde taahhüt edilen yatırımı gerçekleştirmeyen yatırımcılara 3 yıl ek süre verildi.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı