Dünya Haberleri

  Parris: Askere saygım çok ama kaybettiler

  Kasım Cindemir / WASHINGTON
  26.07.2007 - 12:39 | Son Güncelleme:

  ABD'nin eski Ankara Büyükelçisi Mark Parris, çok tartışılan seçim yorumu konusunda, “Türk askerine saygım çok ama kaybettiler” dedi.

  Mark Parris, Washington'daki bir düşünce kuruluşunda yaptığı değerlendirmede, 22 Temmuz seçimlerinin kazananları ve kaybedenlerini sıralamış ve Türk Silahlı Kuvvetleri'ne “kaybedenler” arasında yer vermişti.

  Bu değerlendirmesinin çeşitli yorumlara ve tepkilere neden olduğunu ifade eden Mark Parris, Hürriyet'e yaptığı açıklamada, “Buna odaklanılması benim için sürpriz olmadı” dedi.

  Değerlendirmesine bir bütünlük içinde bakılması gerektiğini belirten Parris, Türk Genelkurmayı'nın yayınladığı e-muhtıradan sonra, ABD'deki bir radyo programında, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin otoritesi ve itibarında nihai olarak bir azalma olacağını söylediğini kaydetti.

  Türkiye ve dünyadaki 23 Temmuz gazetelerinde ise, seçimlerin sonuçlarının “askere tepki” olarak yorumlandığını kaydeden Parris, “Üzgünüm. Ama, Washington Times da bu sonuca ulaşıyorsa, askerleri kaybedenler arasında saymak akla pek aykırı sayılmaz. Türk askerlerine çok saygım olmasına ve de aralarında çok sayıda dostum bulunmasına rağmen” dedi.

  Mark Parris, Uluslararası Stratejik Etüdler Merkezi CSIS'teki değerlendirmesinde, 27 Nisan e-muhtırasının boşa çıktığını ve Abdullah Gül'ün prestijinin arttığını söylemişti. CHP ve MHP de, Mark Parris'in “kaybedenleri” arasında yer almıştı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı