Gündem Haberleri

  Parmak kızın altın güllesi

  DHA- Elif DEMİRCİ/İZMİR
  21.07.2007 - 11:41 | Son Güncelleme:

  Babası Selahattin Başar ile annesi Birgül Başar'ın kan uyuşmazlığı nedeniyle 31 yaşında 40 kilogram ağırlığında ve 110 santimetre boyunda olan Ebru Başar, engeline rağmen altın başarılara imza atıyor.

   Parmak kız Ebru, cüceler kategorisinde iki yıl üst üste gülle atmada Türkiye şampiyonu oldu.
  Ağabeyi Murat ve kardeşi Nida 1.80 boyunda olmasına rağmen Ebru Başar'ın boyu, anne ve babası arasındaki kan uyuşmazlığı nedeniyle 110 santimetrede kaldı. Karşıyaka Belediyesi'nin Ar- ge bölümünde görev yapan lise mezunu Başar, 3 yıldır gülle atıyor. En çok yapmak istediği spor, masa tenisi olduğu halde tekerlekli sandalye ile oynanmasına izin verilmediği için bu alanda kendini geliştiremeyen Başar, gülle atmada cüceler kategorisinde iki yıl üst üste altın madalya aldı.

  Geçen yıl 3 kilogramlık gülleyi, 2.40 metre atan Başar'ın bu yılki hedefi, 3 kilogramlık gülleyi 5 metreye fırlatabilmek. Bunun için de 6 aydır günde 5 saat Karşıyaka Stadı'nda antrenörü Sevinç Esmer ile çalışıyor. Parmak kızın hedefi önümüzdeki yıl spor akademisine girerek, engellilere antrenörlük yapmak. Bunun kendisini boynuna takacağı altın madalyadan daha mutlu edeceğini vurgulayan Başar, şunları söyledi:

  “Engellilerin engelleriyle barışık olmalarını evden dışarı çıkıp, sosyalleşmelerini istiyorum. Cücelerin yapacağı çok spor yok. Ben kendimi güllede geliştirdim. 3 yıl önce yola çıktığımda Türkiye'de tek bayandım. Ancak şimdi sayımızın arttığını görmek beni mutlu ediyor. Spor akademisini bitirip, engellilere ders verdiğimde hayattaki en büyük hayalimi gerçekleştirmiş olacağım” dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı