Gündem Haberleri

  Parlementerler vakfı mahkemeye düştü

  ANKA
  25.02.2006 - 09:37 | Son Güncelleme:

  Eski parlamenterlerce oluşturulan vakıf, mahkemelik oldu.

  Eski parlamenterlerin üyesi olduğu Türk Parlamenterleri Dayanışma Bilimsel ve Siyasal Araştırmalar Vakfı’nın (TÜPAV) 2004’te olağanüstü kurul yaparak, vakıf senedine aykırı biçimde yeni yönetim belirlemesini Ankara 9’ncu Asliye Hukuk Mahkemesi, iptal etti. Yargıtay 18’nci Hukuk Dairesi, yerel mahkeme kararını oybirliğiyle onadı. Eski parlamenter vakfının mahkemeye düşmesi ve devamındaki gelişmeler şöyle:

  TÜPAV Senedine göre Mütevelli Heyet Yönetim Kurulu’nun tamamını ancak iki senede bir mart aylarında yapılacak olağan genel kurullarda seçip yenileyebiliyor. Ancak 19 Haziran 2004’te, gündemde yer almamasına karşın seçim yapılınca eski parlementerlerin arası açıldı.

  BANKA HESAPLARINA TEDBİR KONMUŞTU

  TÜPAV denetcisi Günseli Özkaya ile Yönetim Kurulu Başkanvekili Necati Kalaycıoğlu, bu genel kurulda seçilemeyince, 4 gün sonra Ankara’da dava açarak yasa dışı yapılan bu toplantının ve alınan karaların iptalini talep etti. Yargılama sırasında 2 Temmuz 2004 tarihinde Vakfın temel giderleri dışında harcama yapmasının önüne geçilmesi amacıyla banka hesaplarına da ihtiyati tedbir konuldu.

  DAVA SÜRERKEN HASAN KORKMAZCAN BAŞKAN SEÇİLDİ

  Ancak uzun dava sürecinde bu kez 26 Mart 2005’te 7’nci Olağan Genel Kurulu’na yapan TÜPAV’a, bu kez Türk Parlamenterler Birliği (TPB) başkanlığını da yürüten Hasan Korkmazcan seçildi. Bu arada mahkemenin görevlendirdiği bilirkişi, vakıf mütevelli heyetinin bütün olarak yönetim kurulunu seçme yetkisinin sadece iki senede bir mart aylarında yapılacak olağan genel kurullarda mümkün olduğunu, yönetim kurulunda yaşanacak eksikliklerin yedek üyelerle kapatılması gerektiği, bu da mümkün değilse o zaman olağanüstü toplantılarda eksilen üyelikler için seçim yapılabileceğini bildirdi. Bilirkişi, dava konusu toplantıda yeniden yapılan seçime ilişkin kararların vakıf senedine açıkça aykırı olduğunu saptadı.

  Bilirkişi incelemesi nedeniyle, seçimden yaklaşık 4 ay sonra 14 Temmuz 2005’te kararını veren Ankara 9’ncu Asliye Hukuk Mahkemesi hakimi Nevruz Üstün, 212 kurucusu bulunan TÜPAV’ın, 19 Haziran 2004 tarihli olağanüstü genel kurulunda alınan kararları iptal etti.

  Ancak Üstün, dava sırasında Mart 2005’te yapılan genel kurulda, "öncekiyle aynı konuda karar alınmasının öncekinin iptaline engel olması nedeniyle açılan davanın konusuz kaldığını" belirtti. Üstün, iptali istenen kararların, "davacıların menfaatlerine aykırı olduğu ve bu kararların iptali gerektiğinin tespitinde davacıların yararı bulunduğu anlaşıldığından" davayı kabul etti. Mahkeme, söz konusu olağanüstü genel kurulda yönetim denetim kurullarının seçimine ilişkin kararları iptal etti.

  TÜPAV’ın temyizi üzerine yerel mahkeme kararını kısa süre önce inceleyen Yargıtay 18.Hukuk Dairesi de iptal kararını oybirliğiyle onadı.

  20 Mayıs 1984’te kurulan Halkçı Parti’nin Genel Başkan Yardımcısı olan Günseli Özkaya, 1 Kasım 1985’te HP’den ihraç edilmiş, 17 Haziran 1987’de ise SHP’ye katılmıştı. Özkaya, Türk Kadınlar Birliği Başkanlığı görevini de yürütmüştü.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı