Gündem Haberleri

  Parlamento devre dışı bırakılmamalı

  Turan YILMAZ / ANKARA
  27.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin dokunulmazlara ilişkin Anayasa değişiklik önerisine destek vermedi.

  İyimaya’nın değerlendirmesi şöyle: “Türkiye çok önemli bir problemle karşı karşıya ama bu konuda Anayasanın 83’üncü maddesinin değiştirilme gereği var mı, bu soruya doğru cevap vermek lazım. Bence parlamentonun elinde dokunulmazlıkla ilgili karar verme yetkisi var. Parlamento en basit suçta bile eğer adalet, toplumsal vicdan onu gerektiriyorsa bu konuda bir karar verebilir. Parlamentoyu devre dışı bırakmanın doğru olmayacağını düşünüyorum. Parlamentoyu devre dışı bırakan bir sistem kendini konjonktüre teslim etmiş olur. Bana göre parlamento devrede olmalı. Çünkü son çare kurumu olan parlamento oturur düşünür karar verir. ”

  Şahin: Masada tartışırız

  Eski TBMM Başkanı ve Meclis Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyesi Mehmet Ali Şahin dokunulmazlık konusunda, “MHP böyle bir teklif getirecekse, getirdiğinde masada tartışırız, ama kamuoyu önünde tartışmayız” dedi.

  CHP’den şartlı destek

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, milletvekillerinin kürsü hariç dokunulmazlık zırhına bürünmelerini istemediklerini söyledi. Kılıçdaroğlu şöyle konuştu: “Dokunulmazlıklar konusundaki tavrımız çok açık. Eğer kürsü dokunulmazlıkları dışındaki dokunulmazlıklar kaldırılmak isteniyorsa her türlü desteği veririz. Bölücü hareketlerle ilgili anayasada özel hüküm var, zaten dokunulmazlık kapsamında değil. Savcıların görev yapması gerekiyor.”   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı