ANKARA HABERLERİ

Parlak fikirlere kesenin ağzı açıldı

Hürriyet Haber
09.01.2018 - 17:03Son Güncelleme :

ODTÜ Teknokent'in desteğini alan girişimciler, teknoloji ve yenilik odaklı fikirlerini gerçekleştirmek için 10 milyon liralık finansman sağladı.

Hürriyet Haber

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), 1512-Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı ile teknoloji ve yenilik odaklı iş fikirlerinin, katma değer ve nitelikli istihdam yaratma potansiyeli yüksek teşebbüslere dönüştürülmesini destekliyor. Programla nitelikli girişimciliğin özendirilmesi ve uluslararası rekabet gücü olan, yenilikçi, teknoloji düzeyi yüksek ürün ve hizmetleri geliştirebilen başlangıç firmalarının oluşturulması amaçlanıyor.
Program, teknokentler, teknoparklar ve teknoloji transfer ofisleri aracılığıyla uygulanıyor. ODTÜ Teknokent de Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı 1. Aşama uygulayıcısı olarak girişimcilere sermaye desteğine erişim için imkan sağlıyor.

FİKİRLERE HIZLANDIRICI DESTEK

Bu aşamada, girişimciler iş fikirlerini uygulayıcı kuruluşlara sunuyor, uygulayıcı kuruluş bu iş fikirlerini değerlendiriyor, başarılı bir iş planına dönüşme olasılığı yüksek olan iş fikirleri için girişimcilere hızlandırıcı hizmeti sunuluyor. Başarılı bir girişimin kurulması sırasında ihtiyaç duyulabilecek eğitimler, uzman eğitmenler tarafından sağlanıyor. Süreç dahilinde ODTÜ Teknokent mentorluk havuzunda yer alan başarılı iş adamları, üst düzey yöneticiler, girişimciler tarafından mentorluk ve danışmanlık hizmetleri de veriliyor. Değerlendirmede başarılı bulunan ve 2. Aşama'ya uygun görülen girişimci adayları ve iş fikirleri belirlenerek TÜBİTAK’a bildiriliyor.

TEMİNATSIZ HİBE DESTEĞİ

2. Aşama'da ise desteklenmesi uygun bulunan iş planları için girişimciden tanımlı bir zaman aralığı içinde kuruluş tanımına uygun şirket kurması isteniyor. TÜBİTAK ile kuruluş arasında sözleşme imzalanmasından sonra kuruluşa teminat alınmaksızın hibe olarak sermaye desteği sağlanıyor. Programın en başarılı uygulayıcılarından biri olan ODTÜ Teknokent, program kapsamında bugüne kadar 611 ekiple 1. Aşama faaliyetleri yürüttü. Teknokent yürütülen çalışmalarla teknoloji tabanlı iş fikirlerinin 10 milyon liralık desteğe ulaşmasına katkı verdi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Parlak fikirlere kesenin ağzı açıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 09 Ocak 2018 tarihinde saat 16 03’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Parlak fikirlere kesenin ağzı açıldı haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

12 Haziran 2018, Salı
 • İmsak
  03:17
 • Guneş
  05:12
 • Öğle
  12:54
 • İkindi
  16:51
 • Akşam
  20:24
 • Yatsı
  22:11
Sayfa Başı