ANKARA HABERLERİ

Parkoran projesine mahkeme onayı

Hürriyet Haber
08.08.2009 - 00:00Son Güncelleme :

Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ), eski TBMM Lojmanlarının bulunduğu alanda uyguladığı PARKORAN proje bölgesinde imar planlarının yürütmesinin durdurulması için açılan davalar, idare lehine sonuçlandı.

Hürriyet Haber

Kaynak geliştirme uygulaması çerçevesinde MESA-AKTÜRK-EMLAK PAZARLAMA ortaklığı tarafından gerçekleştirilen 1832 konutluk proje kapsamında yapılan ilk 516 konut, eylül ayında alıcılarına teslim edilmeye başlanacak.

TOKİ’nin eski TBMM lojmanları alanında gelir paylaşımı yöntemine göre uygulanacak projeyi belirlemek üzere 2006 yılı kasım ayında açtığı ihalede en yüksek teklifi, Mesa Mesken-Aktürk Yapı-Emlak Pazarlama’dan oluşan konsorsiyum vermişti. Proje, yeni hazırlanan imar planı çerçevesinde uygulanırken, bölgede oturan Mehmet Beyazıt Boran adlı vatandaş, 2007 yılında, imar planının iptali için Danıştay’da dava açmıştı.

TOKİ yetkililerinin verdiği bilgiye göre, Danıştay, "Anayasa’ya aykırılık" iddiası nedeniyle öncelikle planın mesnedi olan özel kanunu Anayasa Mahkemesi’ne götürdü. Anayasa Mahkemesi, arsa için özel plan yetkisi veren kanunla ilgili davada, yasanın tümüyle iptali talebini reddetti. Böylece bu yasaya dayanılarak yapılan planın mesnedi korunmuş oldu.

Daha sonra Danıştay, "imar planının şehircilik ve imar ilkelerine uygunluğu" açısından davayı ele aldı. Görülen dava sonucunda, planın şehircilik ve imar ilkelerine uygun olduğuna karar verilerek, davacının yürütmenin durdurulması talebi reddedildi. TOKİ yetkilileri, "böylece projeye dair imar planı ile ilgili hukuki ihtilafların TOKİ lehine sona erdiğini" bildirdi.

İlk teslimat Eylül’de

MESA-AKTÜRK-Emlak Pazarlama Yönetim Kurulu Üyesi İsmet Ergül, proje alanında bin 832 konut ve bir ticaret merkezi yapılacağını hatırlatarak, halen bin 94 konutun ve ticaret merkezinin inşaatının sürdüğünü söyledi. Şimdiye kadar 650 konutun satıldığını açıklayan Ergül, ilk etapta yapılan 516 konutun eylül ayında hak sahiplerine teslim edilmeye başlanacağını bildirdi.

İkinci etapta yer alan 350 konutun gelecek yıl martta, 3. etapta yer alan 572 konutun gelecek yıl temmuzda, 4. etapta yer alan 394 konutla ticaret merkezinin ise gelecek yıl aralık ayında tamamlanmasının öngörüldüğünü kaydeden Ergül, projenin gerek mimari gerekse yeşil alan uygulaması açısından Ankara’daki en farklı proje olduğunu söyledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Parkoran projesine mahkeme onayı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

13 Aralık 2017, Çarşamba
 • İmsak
  06:08
 • Guneş
  07:55
 • Öğle
  12:54
 • İkindi
  15:17
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  19:07
Sayfa Başı