ANKARA HABERLERİ

Parkinsonun işaretleri

Meltem ÖZGENÇ
13 Eylül 2014 - 01:01Son Güncelleme : 12 Eylül 2014 - 17:02

Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Erdal Eroğlu, “Uykuda davranış bozuklukları, koku alma duyusunun azalması, aşırı terleme ve kabızlık parkinson hastalığının işareti olabilir” diye uyarıda bulundu.

Meltem ÖZGENÇ

Eroğlu, konuyla ilgili Ankara Hürriyet’e şu bilgileri verdi:

“Beynimizde hareketlerimizi kontrol eden ve dopamin salgılayan hücreler bulunur. Bu hücreler hasara uğradığında dopamin yeterince salgılanamaz ve hastalarda motor hareketlerin uyumu bozulur. Hareketler akıcı olmaz ve tutuk hale gelir. İşte bu hastalığın adı Parkinson.
Bu hastalık genellikle çabuk yorulma, kaslarda katılık, halsizlik, yazma güçlüğü ve ağrılar gibi bu hastalığa özgü olmayan erken bulgularla başlıyor. Karekteristik belirtilerinden birisi, hareketlerde ve mimiklerde yavaşlama, kısa adımlarla kollarını sallamadan yürüme ve hafif öne eğilme şeklinde oluyor. Bu hastalar ince hareketleri yapmada zorlanıyorlar. Örneğin düğmelerini iliklemede, tıraş olmada büyük zorluklar yaşarlar, yazı yazmaya başladığında yazısının giderek küçüldüğünü görüyorlar. Bir diğer önemli belirti ise istirahat tremorudur (titreme). Bunda hasta istirahatteyken, yani elleriyle hiçbir şey yapmadığında ellerinde ve nadir olarak da bacaklarında, dil, dudak ve çenede titreme görülüyor. Her titreme Parkinson hastlığı demek değil. Çünkü titremeye yol açan daha birçok hastalıklar (tiroid hormonlarının aşırı salgılanması, beyincik sistemi hastalıkları, yaşlılığa bağlı titreme, esansiyel tremor gibi) var.

BESLENME ÖNEMLİ

Maalesef, Parkinson hastalığını ya da diğer beyin hastalıklarını engelleyen mucizevi bir tedavi yöntemi yok. Herhangi bir vitaminin (vitamin E gibi) ya da başka bir maddenin bu hastalığı engelleyebileceğine dair henüz kesin bir kanıt gösterilemedi. Bununla birlikte, diğer nörodejeneratif hastalıklarda olduğu gibi belirli bir yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıkları ile hastalık riskinde değişiklikler yapılabilir.”

TÜRKİYE’DE 200 BİN HASTA VAR


Nörodejeneratif hastalıklar arasında Alzheimer hastalığından sonra en sık karşılaşılan ikinci hastalık Parkinson. Yüzde 95’i genetik nedenlere bağlı değil. Hastalığın başlangıç yaşı ortalama 55-60 yaş olup, sıklığı ilerleyen yaşla birlikte artış gösteriyor. Parkinson hastalığı genel popülasyonda her 1000 kişiden 2-3’ünde görülürken, 55 yaş üstünde yüzde 1’inde, 85 yaş ve üstünde ise yüzde 3’ünde görülüyor. Tüm hastaların yüzde 5’inde hastalık 40 yaş öncesi başlıyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Parkinsonun işaretleri haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ağustos 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:04
  • Guneş
   05:55
  • Öğle
   13:04
  • İkindi
   16:51
  • Akşam
   19:51
  • Yatsı
   21:28
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı