ANKARA HABERLERİ

Parkinson Günü'nde hasta-hekim dayanışması

Adem YAZICI/DHA
13.04.2016 - 15:13Son Güncelleme :

Türkiye Parkinson Hastalığı Derneği Dünya Parkinson Günü'nde, Türk Nöroloji Derneği ve Gazi Üniversitesi işbirliğiyle bir etkinlik düzenledi.

Adem YAZICI/DHA

Gazi Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi 75. Yıl Konferans Salonu'nda hekimler, fizyoterapi uzmanları, parkinson hastaları ve hasta yakınları bir araya geldi. Etkinlikte; hastalara ilaç kullanımından, evlerini nasıl düzenleyeceklerine kadar birçok konuda bilgi aktarımı gerçekleştirildi. Türkiye Parkinson Derneği ve Türk Nöroloji Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Ayşe Bora Tokçaer parkinson hakkındaki soruları yanıtladı. Parkinsonun tanı sonra durmaksızın ilerleyen bir hastalık olduğunu kaydeden Prof. Dr. Ayşe Bora, "Ancak, hastalıkla yaşamak iyi bir işbirliği ile olur. Bu da; hekim, fizyoterapist, psikolog, hasta, hasta yakını, hemşire olmak üzere tüm ilgililerin elbirliği ile olacak bir şey. Hastaların hastalıktan korkup kaçmaması, hastalığı bilmeleri ve isteyerek kurallara uyarak hastalığı yönetebilmeleri gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki parkinson ile doğru tedavi, zamanında tedavi ve egzersizlerle beraber günlük yaşam aktivitelerini bozmadan uzun zaman yaşamak mümkün" dedi.

AKRABA EVLİLİĞİNDEN KAÇINILMALI

Parkinson hastalığını önlemenin bugün için mümkün olmadığını belirten Bora, "Ancak başlayan hastalığı yavaşlatacak veya Parkinson hastalığına aday olan kişileri önceden saptayıp bu kişilerde koruyucu olabilecek tedaviler, araştırmaların temel hedefi. Bunun için biraz daha zamana ihtiyaç var gibi görünüyor. Parkinson hastalığını özellikle genç yaşlarda başlayan formları genellikle kalıtsal. Anne baba hasta değil ama parkinson taşıyıcısı ise çocuklarında hastalık ortaya çıkabiliyor. Bugün için akraba evliliklerinden kaçınılması, kalıtsal parkinson hastalığını azaltacak bir önlem olarak vurgulanmalı" diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Parkinson Günü'nde hasta-hekim dayanışması hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 13 Nisan 2016 tarihinde saat 15 13’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Parkinson Günü'nde hasta-hekim dayanışması haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

17 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  06:10
 • Guneş
  07:57
 • Öğle
  12:56
 • İkindi
  15:19
 • Akşam
  17:33
 • Yatsı
  19:08
Sayfa Başı