Gündem Haberleri

  Park yasağı sembolik olarak başlatılacak

  Hürriyet Haber
  02.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  BÜYÜKŞEHİR Belediyesi'nin bundan birkaç ay önce ilan ettiği park yasaklı yollar bütün metropol ilçeleri kapsıyordu. Ancak daha sonra pilot bölge olarak önce üç ilçede (Taksim, Kadıköy ve Eminönü) başlatılacağı açıklandı.

  Büyükşehir Belediyesi'nin trafikten sorumlu bölümü olan Altyapı Planlama Koordinasyon Dairesi Başkanı Rafet Bozdoğan, yarın başlatılacak park yasağının sembolik olduğunu, zamanla yayılacağını söyledi.

  Trafik polisiyle omuz omuza çalıştıklarını söyleyen Bozdoğan, yine de trafik konusunda tek bir kurumun yetkili olması gerektiğini de sözlerine ekledi:

  SEMBOLİK BAŞLANGIÇ

  Emniyetle elele omuz omuza çalışacağız, trafik zabıtamızı sayısını artıracağız.

  Park yasağını hemen getiremeyiz. 50 senelik sıkıntıyı birkaç ayda çözemesiniz. Bir yerden başlıyoruz, yavaş yavaş yayacağız. Yasağı bugün sembolik olarak başlatıyoruz. Yasak yollara konacak levhaları üretelim dersek bile üç dört ayımızı alır. Yıl sonuna kadar başta kent merkezleri olmak üzere bütün bölgeyi levhalandırmaya çalışacağız.

  Park yasağı uyguladığımız bölgelerde trafikte önemli rahatlıklar meydana gelecek. Nerelerde ne otopark var, doluluk kapasiteleri nedir gibi etütler yapılıyor. Otobüs durağına park eden vatandaş dahi var. Park yasaklı yollara park eden araç sahibi önce ikaz edilecek sonra çekilecek.

  MİNİBÜS DURAKLARI AYRILIYOR

  Bugün Taksim Meydanı'nda yapılacak törende meydana yakın kırmızı yollardan birine sembolik olarak bir levha konacak. Levhanın üzerinde ‘‘birinci derecede acil ulaşım yolu’’ yazıyor.

  Minibüslerin duraklarını da ayırıyoruz. Haritalar üzerine bu duraklar işlendi. Taksim-Sarıyer arasında çalışan Atatürk Kitaplığı'nın önünde indirme bindirme yeri olan minibüs durağına sembolik olarak levha konacak.

  KOORDİNASYON DA BİZDE OLMALI

  Bir şehrin yerel yönetimi altyapısını yapıyorsa üstyapısının koordinasyonunu yapması gerektiğine inanıyorum. Yolu yapınca sevk ve idaresini de birlikte yapmak gerekiyor. Aksi takdirde bir kargaşalık meydana geliyor. Sanıyorum Emniyet de bu görüştedir.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı