SAKARYA HABERLERİ

Paris'teki terör saldırıları

AA / Uğur Subaşı
21.01.2015 - 17:16Son Güncelleme : 21.01.2015 - 17:17

- SAÜ İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Biçer: - "Bir ibadet olan kurbanı keserken bile hayvana eziyeti men eden İslamiyet, insana şiddeti yasaklar. Dini istismar eden terörden en çok Müslümanlar zarar görüyor"

YEREL HABERLER SAKARYA

AA / Uğur Subaşı

SAKARYA (AA) - Sakarya Üniversitesi (SAÜ) İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ramazan Biçer, Paris'teki terör saldırılarına ilişkin, "Bir ibadet olan kurbanı keserken bile hayvana eziyeti men eden İslamiyet, insana şiddeti yasaklar. Dini istismar eden terörden en çok Müslümanlar zarar görüyor" değerlendirmesinde bulundu.

Biçer, yaptığı yazılı açıklamada, İslam dininin insanlara zarar vermeyi yasakladığını belirterek, terörün şiddet olduğunu, din, dil, ırk farkı gözetmeksizin insanlara zarar verdiğini bildirdi.

Rahmet Peygamberi aracılığıyla insanlığa sunulan İslam dininin hiçbir şekilde teröre ve şiddete izin vermeyeceğine dikkati çeken Biçer, şunları kaydetti:

"Tabiata ve hayvanlara zarar vermeyi yasaklayan bir din, insana zarar vermeyi kesinlikle onaylamaz. Bunda kuşku yoktur. Bir ibadet olan kurbanı keserken bile hayvana eziyeti men eden İslamiyet, insana şiddeti yasaklar. ‘İnsanlara merhamet etmeyene Allah da merhamet etmez’ diyen Peygamber'in, insanlığa takdim ettiği dinin şiddeti benimsemesi düşünülemez. İslam’daki cihat kavramı istismar ediliyor. İslam dininde cihat vardır. Cihat, bir tür savunma anlamına geldiği gibi hal diliyle İslam’ı yaşamak ve yansıtmak anlamı da taşımaktadır. Hz. Peygamber, bir savaştan zaferle dönerken, ‘Şimdi küçük cihattan büyük cihada dönüyoruz’ şeklinde buyurmuştur.

İslam ile terör, yan yana düşünülemez. Son günlerde popüler terör eylemlerini gerçekleştirenlerin büyük çoğunluğu Müslüman."

Biçer, marjinal boyuttaki IŞİD, Boko Haram, Eş-Şebab ve El-Kaide gibi bazı İslami grupların terör eylemlerini gerçekleştirenler olmasının, İslam-terör bağlantısı kurulmasına yol açtığına işaret ederek, Müslümanların ciddi öz eleştiri yapması gerektiğini vurguladı.

- "Din, istismar ediliyor"

Biçer, İslam adına terör üreten örgütlerin dini istismar ettiğini belirterek, eylemlerde Kur’an-ı Kerim ayetleri ve hadisler gibi dini dayanakların kullanıldığı bilgisini verdi.

Biçer, şöyle devam etti:

"Yerel bazda düşünen ve dar alanda İslami algıya sahip bazı Müslümanlar, almış oldukları dini öğretiler doğrultusunda hareket etmiş, kendi algısı ve öğretisinin gerektirdiği dini hayat ortamı arayışına girmiştir. Bu örgüt mensupları, dayanak olarak kullandıkları ilgili ayet ve hadisleri, bağlamından kopararak okumuşlardır. Onların dini naslara yaklaşımı, dinin özüyle ve Hz. Peygamber'in uygulamalarıyla bağdaşmamaktadır. O nedenle bu örgütlerin dini yaklaşımı, Müslümanların ezici çoğunluğu tarafından kabul görmemektedir.

Bu tür örgütler, doğrudan veya dolaylı olarak Batı tarafından destekleniyor. Bunun sorumlusu, biz Müslümanlarız çünkü özellikle ve başta Türkiye olmak üzere, İslam dünyasının gelişmesi, demokratikleşmesi ve kalkınmasını istemeyen Batılı güçlere zemin hazırlamakta ve malzeme sunmaktayız.”

Biçer, İslam adına terör üreten örgütlerin İslam’ın yaygınlaştırılması önlenebileceğine dikkati çekerek, "Bize düşen, sahip olduğumuz Türk-İslam değerleri ekseninde çözüm yolları bulmaktır. Zira bu konuda bin yılı aşan bir birikimimiz mevcuttur. Batı'nın çözüm önerileri bize kalıcı ve yapıcı sonuç çıkarmaz çünkü sorunu oluşturanla çözüm önerileri sunan aynı kesimdir. Dini istismar eden terörden en çok Müslümanlar zarar görüyor” değerlendirmesinde bulundu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Sakarya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Sakarya ilinden Paris'teki terör saldırıları hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Ocak 2015 tarihinde saat 17 16’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Paris'teki terör saldırıları haberi güncellenecektir.

  SAKARYA NAMAZ VAKİTLERİ
  25 Eylül 2017, Pazartesi
  • İmsak
   05:00
  • Guneş
   06:41
  • Öğle
   13:01
  • İkindi
   16:24
  • Akşam
   19:00
  • Yatsı
   20:28
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı