İZMİR HABERLERİ

Paris'teki terör saldırıları

AA / Halil Şahin
19.01.2015 - 12:37Son Güncelleme :

- İzmir'de bir araya gelen Müslüman, Hristiyan ve Musevi inanç temsilcileri, inançlara karşı geliştirilen nefret söylemlerini ortak metinle kınadı: - "Özgürlük veya hak kavramları kullanılarak dinlere hakaret edilmesi kabul edilebilir değildir" - "Yapılanlar dinleri birbirine düşürmek adına tahriklerdir"

AA / Halil Şahin

İZMİR (AA) - Müslüman, Hristiyan ve Musevi inanç temsilcileri, inançlara karşı geliştirilen nefret söylemlerini kınadı.

Anadolu Birliği Federasyonu organizasyonunda bir araya gelen Karşıyaka Müftüsü Cahit Erhun, Protestan Baptist Kiliseleri Derneği Başkanı Buca Baptist Kilisesi Pastörü Ertan Çevik, İzmir Musevi Cemaati Vakfı Başkanı Sami Azar, Alevi Dedesi Hıdır Gül, hem Paris'teki Charlie Hebdo dergisine yönelik saldırıyı hem de özgürlük ve hak kavramları kullanılarak dinlere hakaret edilmesini kınadıkları ortak metni açıkladı.

Metni okuyan Anadolu Birliği Federasyonu Genel Başkanı Ferhan Ademhan, kutsal kitapların "öldürmeyeceksin" dediğine dikkati çekerek, İslam'da da bir insanı öldürenin tüm insanlığı öldürmüş sayıldığını, bu nedenle saldırının ilk günlerinde dünya basınında İslam dinini katletme ile yan yana getiren ifadelerin yazılmasının kendilerini derinden yaraladığını söyledi.

Saldırının dinler arsası çatışmayı körükleyip dünya zenginliklerini paylaşmayı hedefleyen küresel derin güçlerin planı olduğunu ifade eden Ademhan, şöyle devam etti:

"İster Yahudilik, ister İslamiyet, ister Hristiyanlık olsun dini inançlara karşı geliştirilen nefret söylemini kabul etmiyoruz. Bu tür söylemler içine girenleri kınıyoruz. Hiçbir din, başka bir dinin mensupları ya da herhangi bir grup tarafından küçük düşürülmemeli. Özgürlük veya hak kavramları kullanılarak dinlere hakaret edilmesi kabul edilebilir değildir. Bu tür tavırlar içine girenlerin de Müslüman, Hristiyan ya da Musevi olduğunu düşünmüyoruz. Yapılanlar dinleri birbirine düşürmek adına tahriklerdir."

- "İzmir örnek olsun"

Pastör Ertan Çevik de her türlü terörizmi şiddetle kınadıklarını kaydederek, "Hazreti Muhammed'e karikatürlerle ya da sözlü saldırılarda bulunulmuştu, o zaman da kınamıştık. Ona yapılan her türlü saldırıları kınıyoruz. Bunlar tahrik etmek amacıyla yapılmakta" diye konuştu.

Çevik İzmir'de Hristiyanların, Musevilerin ve Müslümanların yan yana yaşadığını vurgulayarak, bu barış ortamının Avrupa'da örnek oluşturmasını istediklerini söyledi.

Alevi Dedesi Gül ise "her nerede terör, baskı, zulüm oluşturuluyorsa bizim nazarımızda Kerbala'dır" dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Paris'teki terör saldırıları hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 19 Ocak 2015 tarihinde saat 12 37’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Paris'teki terör saldırıları haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
24 Kasım 2017, Cuma
 • İmsak
  06:14
 • Guneş
  07:56
 • Öğle
  13:09
 • İkindi
  15:45
 • Akşam
  18:02
 • Yatsı
  19:32
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı